DPS

“Nadążyć za sobą” Ella Porawska

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Książka jest historią opartą na faktach opisaną przez autorkę – mamę. Przedstawia życie dziecka niepełnosprawnego, który idzie przez codzienność doświadczając radości, smutku i bólu. Jest książką głębokiej szczerości, dającej obraz życia rodziny, która poświęciła wszystko, aby ratować swojego syna Łukasza, nawet opuszczając swój rodzinny dom w Polsce i wyjeżdżając w świat do Australii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii by szukać pomocy.

Fragment książki:

Gdyby ktoś kiedyś zapytał mnie, jak to się zaczęło, powiedziałabym:
– Te małe niebieskie oczy, które tak patrzyły, które wzięły swój pierwszy oddech życia, to był mój promień słońca – mój malutki syn.
Tak właśnie zaczęła się ta historia, moja książka życia Mamy. Mam na imię Ella. Moja rodzina to wspaniała trójka: mój mąż Marek, który zawsze jest ze mną, i nasz synek Łukasz. Ta opowieść jest każdym dniem, każdą chwilą, każdą minutą życia spędzonego na walce, determinacji i odwadze, aby przeciwstawić się wszystkim, dosłownie wszystkim tym, którzy choć przez moment zwątpili, że nasz syn będzie żył, uśmiechał się i wołał „mama”, „tata”.
Przyszedł na świat 13 września 1998 roku w szpitalu w Krośnie. Był wieczór, kiedy moje dziecko poczuło się samodzielne, gdy pierwszy głęboki oddech pozwolił mu na otwarcie własnego istnienia. Wspaniałym okrzykiem oznajmił swoją obecność na świecie. A ja czułam się, jakbym dokonała odkrycia tak wielkiego, że powinien dowiedzieć się o nim każdy. Radość, łzy i dotyk były tym momentem, który miał trwać wiecznie. Tak się jednak nie stało.
Nadszedł drugi dzień, ten, w którym wszystko się dla nas zatrzymało. Tamtych chwil nie sposób wymazać z pamięci, ten obraz zawsze powraca. Powracają łzy i ból, bardzo głęboki ból. Popołudniem właśnie tego drugiego dnia serce naszego maleństwa przestało bić. Życie uchodziło z niego i choć trwało to kilkanaście sekund, dla mnie było całą wiecznością. Jego maleńkie rączki zaczęły sinieć, twarz przybrała ziemisty kolor. Widziałam, jak odchodzi, zamknęły się jego powieki. Chwyciłam przycisk wzywający pielęgniarkę i krzyknęłam:
– Boże!!! Nie!!! Proszę!!! Niech on nie umiera!!!

Książka jest bestsellerem w Wielkiej Brytanii. Można zakupić ją online m.in. na stronach: http://the-polish-bookstore.com (USA), www.polskaksiegarnia.co.uk (UK) i w księgarniach na terenie Polski. Wydawnictwo: Hedom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *