DPS

“TAJEMNICA BRYGU WARSAW” – rozmowa z Piotrem Nawrotem, autorem książki. 27 lutego, 2011 r.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Na dnie mórz i oceanów spoczywa około miliona wraków. Na podstawie danych brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego „Lloyd” oraz innych źródeł historycznych obliczono, że w ciągu ostatnich 2000 lat tonęło przeciętnie ok. 500 statków rocznie.

 O jednych wiadomo prawie wszystko, gdzie, kiedy i z jakich przyczyn zatonęły. Wiele jednak przepadło bez wieści, a ich losy pozostają do dzisiaj nierozwiązaną tajemnicą. Należał do nich również wrak polskiego brygu Warsaw, który zatonął pod koniec XIX wieku w okolicach Florydy, a którego tajemnicę stara się rozwiązać Dr Piotr Nawrot
z Rudgers University w swojej nowej książce “Tajemnica brygu Warsaw”.

“Bryg” jest to specyficzna konstrukcja statku żaglowego, z dwoma masztami, bardzo popularna pod koniec XIX wieku. Informację o zatonięciu polskiego brygu w Zatoce Meksykańskiej Piotr Nawrot odkrył na jednej ze starych map z tamtych czasów. Przeszukuje biblioteki, stoczniowe archiwa, portowe raporty i wykazy handlowe, próbuje dotrzeć do przyczyn zatonięcia statku i wyjaśnić tajemnicę, kto i dlaczego tak nazwał statek pływający po Karaibach. Ślady prowadzają go do młodych powstańców styczniowych, którzy po upadku powstania ruszają w kierunku Ameryki, Kalifornii, gdzie wydobywane jest złoto. Szczegóły swoich poszukiwań oraz ich zakończenie historii młodych Polaków Piotr Nawrot opisuje w swojej książce, która w lutym ukazała się na rynku wydawniczym. Książka dostępna jest w polskich księgarniach oraz w internecie.

Piotr Nawrot był gościem Wojtka Maślanki w Polskim Radio WKRL 910AM Nowy Jork, z którym rozmawia m.in. o pracy nad książką, perypetiach w trakcie docierania do archiwalnych materiałów, organizacjach masońskich. Polskie Radio WKRL 910 AM Nowy Jork jest patronem medialnym wydanej książki.

Posłuchaj audycji:
[gplayer href=”http://www.dobrapolskaszkola.com/Dr Piotr Nawrot-Tajemnica brygu Warsaw 02_25_11.mp3″][/gplayer]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *