“Sadurski polskim dzieciom w Ameryce” – wystawa w polonijnych szkołach.

Zapraszamy wszystkie polskie szkoły, które chciałyby zaprezentować humorystyczną ekspozycję rysunków artysty w swojej placówce. Śmiech i dużo dobrego humoru gwarantowane. Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt dobrapolskaszkola@interia.pl lub tel. 347-475-8966.

Na śmiech i rozrywkę zawsze było i jest zapotrzebowanie. A wiadomo,
że największymi ekspertami od śmiechu
są dzieci. Wie o tym rysownik Szczepan Sadurski, który przy współpracy
z portalem www.DobraPolskaSzkola.com przygotował specjalnie skierowaną do polonijnych uczniów ekspozycję swoich prac.

Wystawa satyrycznych rysunków pt. “Sadurski polskim dzieciom w Ameryce” w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, rozpoczęła objazdową ekspozycję tego artysty
w polonijnych szkołach w Ameryce. Następne szkoły, które odwiedzi to Polska Szkoła w Clifton, NJ
i w Szkoła Języka i Kultury Polskiej, Allentown, PA.

“W sobotnie przedpołudnie, nasza szkoła rozbrzmiewała śmiechem” – mówi Teresa Osadnik, dyrektor placówki. – “Śmiali się wszyscy; dzieci, rodzice, dziadkowie i nauczyciele za sprawą rysunków pana Sadurskiego. Trudno było się dopchać do tablic z karykaturami. Nikt nie ruszał się z miejsca. Widać było wyciągniete paluszki dzieci i ich okrzyki: ‘popatrz na samolot’, ‘kura i jajko’, ‘gwiezdne wojny’. A przede wszystkim było słychać głośny śmiech dzieci. Mam nadzieję, że śmiech, który rozlegał się w szkole podczas wystawy, zostanie z nami na dłużej”.

Dzieci i dorośli głosowali na najzabawniejszy rysunek. Wygrała praca, na której pies mówi do myśliwego strzelającego do kaczek: “Uważaj, ten z prawej to Małysz”. Uczniowie, zarówno pierwszaki, które zaczynają czytać po polsku, jak i starszaki, potrafili odczytać humor słowny i sytuacyjny Sadurskiego.

“Podobają mi się wszystkie prace, bo prowokują śmiech” – wyznaje 14-letni Antoś Tokarz. – “Zabawne rysunki potrafią poprawić mi humor, ale tylko wtedy, gdy nie jestem
w bardzo złym humorze” – dodaje.

13-letni Norbert Dworakowski, który bardzo dokładnie obejrzal wszystkie prace stwierdza: “Gdybym miał takie fajne pomysły jak pan Sadurski, to też bym chciał rysować. Ale teraz nie mam”.

Do swoich rysunków prezentowanym polonijnym uczniom, Szczepan Sadurski dołączył krótkie przesłanie:

“Kochani! Pamiętajcie, że to, czego się teraz nauczycie, zostanie w waszych głowach na całe życie. Lepiej robić to teraz, gdy w głowie jest dużo miejsca! Pamiętajcie, że uśmiech pomaga w życiu i warto robić to jak najczęściej. Warto też bezinteresownie pomagać innym ludziom, być życzliwym i miłym dlla innych. Dobro i uczucie jakie komuś dajemy, do każdego z nas potem powraca – szczególnie, gdy go bardzo potrzebujemy. Mam nadzieję, że Wasi rodzice będą z was dumni – nie dlatego, że jesteście ich dziećmi, ale dlatego, że jesteście dobrymi ludźmi. Szczepan Sadurski.”

Szczepan Sadurski jest rysownikiem, karykaturzystą, dziennikarzem, wydawcą, twórcą portalu rozrywkowo-satyrycznego www.Sadurski.com i od niedawna www.SuperPolonia.info Juror wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów rysunku satyrycznego. Mieszka w Warszawie. W prasie zadebiutował mając 14 lat (rok 1979). Opublikował ponad 5 tysięcy rysunków, komiksów oraz ilustracji w ponad 200 czasopismach polskich i zagranicznych. Jest uczestnikiem wielu wystaw rysunku satyrycznego w Polsce i za granicą. Za swoje prace otrzymał wiele nagród m.in. Złotą Szpilkę’86 i Srebrną Szpilkę’85 (nagrody tygodnika “Szpilki” w konkursie na najlepszy rysunek roku). Założyciel Wydawnictwa Humoru i Satyry Superpress (1991), wydającego m.in. Dobry Humor.

Sadurski jest również pomysłodawcą i przewodniczącym Partii Dobrego Humoru – wesołej antypartii tworzonej przez satyryków i ludzi z poczuciem humoru (ponad 2 tysiące członków w kraju i na świecie). Jej oddział już niedługo pojawi się również na wschodnim wybrzeżu USA. Do Partii będzie mógł się zapisać każdy (i otrzymać partyjną legitymację), kto lubi się śmiać, ma poczucie humoru i lubi opowiadać dowcipy. Więcej szczegółów na ten temat znajdą Państwo na portalu www.DobraPolskaSzkola.com

Danuta Świątek, Marta Kustek