DPS

“Światowy Dzień Książki” i akcja “Podziel się Książką!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

 

Kilka dni temu na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Książki. Z tej okazji przez cały kwiecień organizowanych jest wiele konkursów i projektów zachęcających do czytania książek. Jedną z nich jest akcja społeczna “Podziel się książką!”, która ma zwrócić uwagę na problem spadku czytelnictwa. W dobie cyfryzacji, coraz rzadziej sięgamy po książki. Czy książka przeżywa kryzys i czy z niego wyjdzie?

Prawie wszystkie książki warte są przeczytania, nie wszystkie – warte kupienia. Dlatego kilka lat temu – narodził się book croosing, czyli akcja dzielenia się książką, do której nasz portal www.DobraPolskaSzkola.com postanowil się przyłączyć. W wybranych miejscach w Nowym Jorku stoją specjalne koszyki, do których trafiają przeczytane i niepotrzebne już książki. Każdy może przynieść własną, przeczytaną książkę, którą chciałby oddać lub przyjść, by znaleźć do poczytania coś specjalnego – dla siebie (za darmo). Mogą to być wszystkie książki – zarówno polskie, jak i angielskie.

Kosze z książkami do wymiany stoją w niektórych polskich sklepach oraz w prawie wszystkich oddziałach Unii Polsko – Słowiańskiej, która przyłączyła się do promowania czytania książek. Każdy, kto chciałby oddać przeczytaną już książkę
i wymienić na inną może to zrobić w siedzibach Unii w Nowym Jorku (na Ridgewood, Maspeth, Brooklyn i Queens i Long Island) oraz w Bayonne, Clifton, Linden, Union, Garfield i Trenton, NJ. Akcja “Podziel się Książką!” będzie trwała przez cały kwiecień.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (Hiszpania). W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Marta Kustek

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *