DPS

KONKURS MATEMATYCZNY “KANGUR”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kangur Matematyczny – konkurs matematyczny organizowany dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy     i sprawności matematycznej wśród dzieci i młodzieży na całym świecie. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został rozpropagowany przez Petera O’Hallorana.

W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany
w wielu krajach świata. Kangur został doceniony przez Francuskie Towarzystwo Matematyczne nagrodą ALEMBERT w 1994 roku w kategorii: najlepszy sposób popularyzacji matematyki.

Od 1994 r. w Paryżu, we Francji, działa światowe centrum konkursu, które koordynuje prace komisji w poszczególnych krajach. Francuski model konkursu rozprzestrzenia się dzięki organizacji „Kangur bez granic”, od 1995 roku istniejącej pod egidą Rady Europy. Prestiżu konkursowi dodaje Nagroda d’Alamberta od Unii Europejskiej oraz poparcie ze strony UNESCO.

W 2010 r. w konkursie brało udział już 50 krajów świata m.in. Austria, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Katalonia, Kazachstan, Litwa, Macedonia, Meksyk, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Pakistan, Paragwaj, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Wenezuela, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Konkurs odbywa się w jednym dniu we wszystkich uczestniczących w nim krajach. Ma charakter jednorazowego testu, który należy rozwiązać w ciągu 75 minut. Zestawy zadań są przygotowywane przez międzynarodową komisję, która co roku zbiera się w innym kraju. Zadania zawierają ciekawe problemy z algebry, geometrii i innych działów matematyki. W czasie rozwiązywania zadań nie można używać kalkulatorów.

Konkurs przeprowadzany jest w pięciu kategoriach:
• “Maluch” klasy 1,2, 3 i 4 szkół podstawowych;
• “Beniamin” klasy 5 i 6 szkół podstawowych;
• “Kadet” klasy I i II gimnazjów;
• “Junior” klasy III gimnazjów, I liceów i techników, I, II, III zasadniczych szkół zawodowych;
• “Student” klasy II i III liceów oraz II, III i IV techników.

Każdy uczestnik Konkursu rozwiązuje zadania samodzielnie i przed zebraniem przez nauczyciela wszystkich kart odpowiedzi nie udostępnia rozwiązań innym osobom. W czasie trwania Konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów i z technicznych środków łączności. Elementem Konkursu jest prawidłowe wypełnienie przez uczestników kart odpowiedzi.

KANGUR MATEMATYCZNY – USA

Ideę “Kangura” rozwinęła w ośrodku polonijnym w Chicago, Maria Omelańczuk. W 1998 roku po raz pierwszy zorganizowała konkurs matematyczny w Polskiej Szkole im. Jana Sobieskiego w Chicago, w której pracowała. Wówczas przystąpiło do niego 31 polskich uczniów. Konkurs szybko zdobył popularność wśród zarówno polskich jak
i amerykańskich uczniów i nauczycieli. Co roku przystępowało do niego coraz więcej szkół. W 2003 r. zarejestrowano już oficjalnie Kangura Matematycznego jako organizację charytatywną i od tego czasu zaczęły się już masowo zgłaszać polskie i amerykańskie szkoły.

Obecnie zarejestrowanych jest 137 ośrodków w 32 stanach, w których odbywa się konkurs.
Z tych wszystkich ośrodków, 30 jest prowadzonych przez Polaków. Główna siedziba Kangura Matematycznego w USA jest w Lisle w stanie Illinois. Kangur Matematyczny USA jest organizacją niedochodową, zarejestrowaną w USA jako Math Kangaroo in USA, NFP, 501(c)3. Jego celem jest popularyzacja matematyki wśród dzieci w szkole podstawowej i średniej. Udział w konkursie jest atrakcyjny także dla najbardziej matematycznie zdolnych uczniów, którzy nagradzani są naukowymi stypendiami i wysyłani na międzynarodowe letnie wakacje w ramach nagrody.

 Stany, na terenie których organizowany jest Kangur Matematyczny USA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *