DPS

“OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ” – wywiad z Marcinem Rudowiczem, historykiem, kolekcjonerem “historii mówionej”. 24 marca 2011 r.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Marcin Rudowicz z Bydgoszczy, historyk z wykształcenia, ma niezwykłe hobby. Rejestruje wspomnienia tych, którzy przeżyli II wojnę światową, zbiera materiały tzw. historii mówionej. Swoich rozmówców pyta o ich życie w czasie wojny, gdzie się urodzili, gdzie mieszkali, w jakim momencie życie zastała ich wojna, jak sobie wówczas radzili. Pyta również o ich losy powojenne.

“Opowiadając o swojej przeszłości, moi rozmówcy oddają atmosferę tamtych czasów. Są to już starsze osoby, będące na skraju swego życia, ale kiedy zaczynają wspominać swoje życie, widzę w nich kilkunastoletnie dzieci, które zostały postawione w życiu przed takim ciężkim wyzwaniem” – mówi Marcin.- Ci ludzie tyle przeżyli i wielu z nich potrafi cieszyć się życiem, optymistycznie patrzeć na otoczenie. Dla mnie jest to inny świat, świat który odszedł, którego nie będzie. Staram się go zrekonstruować.”

W rozmowie z Danusią Świątek mówi o swoich doświadczeniach podczas nagrywania indywidualnych historii osób i podpowiada, jak można samemu to samo robić w swojej rodzinie i środowisku, tak, by nagrania te miały wartość historyczną.

Posłuchaj audycji:
[gplayer href=”http://www.dobrapolskaszkola.com/Polonijna.Marcin.mp3″][/gplayer]

One Response to “OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ” – wywiad z Marcinem Rudowiczem, historykiem, kolekcjonerem “historii mówionej”. 24 marca 2011 r.

  1. Pingback: Dobra Polska Szkola » „Żywa lekcja historii”. Malwina Prus – Zielińska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *