DPS

Wyniki konkursu “NAJLEPSZY POLONIJNY NAUCZYCIEL ROKU 2010”.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

“Nauczyciel polonijny ma specjalną misję, szczególnie w Ameryce – nie tylko przekazuje dzieciom wiedzę z książek, ale również zaszczepia w nich miłość i zainteresowanie do polskiego języka i polskich tradycji.”

Konkurs zorganizowany został przez Polskie Radio WRKL 910 AM Nowy Jork oraz portal www.DobraPolskaSzkola.com. Trwał od maja br. i skierowany był do polonijnych rodziców oraz ich dzieci.

Głosowanie odbywało się w dwóch kategoriach: dzieci wybierali swojego ulubionego nauczyciela oraz ich rodzice. Zarówno jedni jak i drudzy proszeni byli o podanie krótkiego wyjaśnienia, dlaczego wybrali akurat tego nauczyciela.

W konkursie otrzymaliśmy od rodziców i dzieci 222 głosy, które oddane były na 70 nauczycieli z 27 polonijnych szkół, głównie na wschodnim wybrzeżu USA.

O tym, którzy nauczyciele zebrali najwięcej głosów, dlaczego wybrano akurat ich oraz o nagrodach i zbliżających się świętach, dowiedzą się Państwo w specjalnej audycji Danusi Świątek “Polonijna Mama” w Polskim Radio WRKL 910 AM Nowy Jork.

Posłuchaj audycji:
[gplayer href=”http://www.dobrapolskaszkola.com/upload/Polonijna Mama 12_15_10.mp3″][/gplayer]


Opierając się na liczbie otrzymanych głosów od rodziców i nauczycieli zwycięzcami zostali:

W kategorii “Nauczyciel wybrany przez dzieci”:
Pani Anna Włodarczyk z Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w East Stroudsburg w Pensylwanii.

W kategorii “Nauczyciel wybrany przez rodziców”:
Pan Mariusz Gajewicz z Polskiej Szkoły w Mahwah w New Jersey.

Co powiedzieli rodzice i dzieci w głosowaniu na panią Anię:
“Nauczycielka z powołania, gorąca patriotka, profesjonalista i całym sercem oddana pracy z młodzieżą”(rodzic).
“Jest bardzo dobra i kochana, i ma duże serce”(rodzic).
“Głosuję na moją panią, bo jest bardzo ładna, dobrze uczy i w przerwie daje nam snacks”(uczeń).
“Nauczyciel z powołania, gorąca patriotka, profesjonalista i całym sercem oddana pracy z młodzieżą”(rodzic).
“Wszystko robi z sercem, świetnie przygotowana do każdych zajęć i bardzo rozsądna”(rodzic).
“Lubię ją, bo kocha dzieci. Jest cierpliwa i tolerancyjna”(uczeń).

A oto, co powiedzieli na temat pana Mariusza głosujący:
“Nie krzyczy na nikogo. Robi dlugie przerwy” (uczeń).
“W szkole żartuje i jest zawsze otoczony grupką chłopaków, dla których stanowi wzór do naśladowania” (rodzic).
“Ma wielką cierpliwość dla dzieci” (rodzic).
“Jego lekcje nigdy nie są nudne” (uczeń).
“Robi duży nacisk na historię Polski, geografii i gramatykę” (rodzic).

Wypowiedzi zwycięzców Konkursu:
Anna Włodarczyk: “Moja reakcja na wiadomość o zwycięstwie to ogromne zaskoczenie i oczywiście radość. Wiedziałam, że rodzice i dzieci z naszej szkoły dzięki inicjatwie pana Janusza i pani Anity z PACG zaangażowali się bardzo w ten konkurs, ale szczegóły okryte były tajemnicą, działali po ciuchutku, ale jak widać bardzo skutecznie. Nie spodziewałam się zwycięstwa, ale jak słusznie w audycji powiedziała pani Marta, to wszyscy nauczyciele zgłoszeni do tego konkursu są zwycięzcami. Ja wygrałam tylko dzięki zaangażowaniu rodziców, a w szczególności dzieci, skoro moja wygrana jest w kategorii “Nauczyciel wybrany przez dzieci”. Nauczyciel polonijmy często jest niedoceniany, tym bardziej chwała organizatorom tego konkursu.”

Mariusz Gajewicz:“Już pierwszym zaskoczeniem było to, że zostałem zaproszony(jako jeden z gości) do studia Polskiego Radia 910 AM WRKL Nowy Jork, na rozstrzygnięcie konkursu
“Polonijny Nauczyciel Roku 2010″. Następną niespodzianką, która sprawiła mi ogromną radość i wzruszenie (które odebrało mi głos na antenie radia), było kiedy pani Danusia zacytowała kilka serdecznych słów, które wypowiedzieli rodzice i uczniowie pod adresem nauczyciela, oznajmiając, że są to wypowiedzi o mnie i że to ja jestem zwycięzca konkursu w kategorii: “wybór rodziców”. Posypały się nagrody i gratulacje. Było to niesamowite przeżycie. W studio Polskiego Radia 910 zostało wypowiedzianych bardzo dużo ciepłych słów pod adresem wszystkich polonijnych nauczycieli, którzy mają specjalną misję do wykonania. Dlatego też wszyscy nauczyciele są zwycięzcami, bo buduja Nowa Polonię.
Moim zdaniem taki gest uznania dla nauczyciela polonijnego (który tak często jest niedoceniany) jest potrzebny, aby z nowa energią i entuzjazmem kontynuował swoją pracę. Dlatego też, chciałbym serdecznie podziękować pani dyrektor Teresy Osadnik, która “wzięła na swoje barki” rozpowszechnienie tego konkursu w naszej szkole. Również składam niski ukłon w kierunku tych wszystkich, którzy oddali na mnie swoje głosy i oczywiście stokrotne dziękuje organizatorom tego konkursu, pani Marcie Kustek i wszystkim którzy tworzą portal www.dobrapolskaszkola.com ; pani Danusi Świątek wraz z zespołem Polskiego Radia 910 AM WRKL Nowy Jork – to m.in. dzięki Wam praca nauczyciela polonijnego zostaje zauwazana i doceniana – TAK TRZYMAĆ!”

Nagrody dla wyróżnionych w Konkursie nauczycieli zostały ufundowane przez:

1. KMG Auto Body – Bracia Kruszewscy w Clifton, przy 58 Franklin Ave. NJ 07011, tel. 973-253-1965
2. “Pulaski” Deli na Fresh Pond Rd, Ridgewood w Nowym Jorku
3. Portal www.DobraPolskaSzkoła.com
4. Polskie Radio WRKL 910 AM Nowy Jork

Wszystkim Sponsorom, głosującym Rodzicom i Dzieciom oraz Polsko-Amerykańskiemu Konsorcjum Gospodarczemu za wsparcie w organizacji Konkursu – Bardzo Dziękujemy!


Od lewej: Janusz Pstrągowski, Anita Pękala, Danusia Świątek, Marta Kustek, Ewa Strzałkowska i Mariusz Gajewicz, jeden ze zwycięzców Konkursu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *