DPS

“Rodzinne rowerowanie”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Rower jest dla wielu z nas znakomitym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jazda na nim pozwala na poznawanie nowych miejsc – to, czego nie zauważamy podczas szybkiej jazdy samochodem lub metrem, nigdy nie umknie naszej uwadze, gdy siedzimy na siodełku rowerowym, pedałujemy i mamy bezpośredni kontakt z otaczającą nas naturą.

I jeżeli rozejrzymy się wokół siebie, zalety jazdy na rowerze są coraz bardziej doceniane. Używamy roweru nie tylko dla relaksującej przejażdżki po parku, ale również do wspólnych wypadów za miasto ze znajomymi lub rodziną. Jedziemy na rowerze na zakupy czy nawet codziennie dojeżdżamy nim do pracy. Dzięki temu utrzymujemy ciało w dobrej kondycji, jesteśmy dotlenieni, nie stoimy w korkach, możemy nim dojechać w każdy najmniejszy zakątek okolicy, oszczędzamy swój czas i przede wszystkim, najczęściej dobrze się bawimy.

Do tej pory jazda po mieście na rowerze była raczej domeną dorosłych. Jednak coraz częściej spotykamy na długich trasach rowerowych całe rodziny z dziećmi, łącznie z maluchami, usadowionymi na specjalnych krzesełkach z tyłu lub przodu roweru. Okazuje się, że rodzinne rowerowanie może być świetną atrakcją w trakcie letnich wakacji! Jak już wspomnieliśmy, na rowerze w doskonały sposób można poznawać otaczający nas świat. Więc dlaczego nie spróbować poznać naszego miasta i jego okolic?

Zakładając, że od strony technicznej jesteśmy już doskonale przygotowani i zabezpieczeni, mamy na głowie kaski a w plecakach butelki wody, możemy wspólnie opracować sobie plan rodzinnych wyjazdów rowerowych. Jeżeli nasze dzieci są w młodszym wieku, a my lubimy przebywać wśród zieleni, relaksować się na trawie, w pobliżu placów zabaw i nastrysków, naszym wakacyjnym projektem mogą być wyprawy pt. „Wszystkie Parki Naszego Miasta”. Wtedy każdy weekend przeznaczamy na szczegółowe poznanie określonego parku w naszym mieście. Na pewno za każdym razem odkryjemy coś nowego w wybranym parku, o czym do tej pory nie wiedzieliśmy i co z pewnością na długo pozostanie nam w pamięci.

Wyprawa z nastolatkami wymaga większej ilości wyzwań i urozmaiceń w trakcie naszej podróży. Tu możemy opracować sobie na przykład trasę pod tytułem „Historia mostów Nowego Jorku” (lub miejscowości w której mieszkamy). A tak odnośnie mostów – okazuje się, że wszystkich mostów w granicach Nowego Jorku jest aż 2027 (wliczając pomosty i kładki), i każdy niesie ze sobą interesującą historię, którą warto poznać przed naszą rowerową wyprawą. Innym tematem naszych wyjazdów może być „Zwiedzamy Forty Nowego Jorku” – miasto posiada cztery stare forty: Fort Tilden (The Rockaways, Queens), Fort Wadsworth (Staten Island), Fort Hamilton (Bay Ridge, Brooklyn) oraz Fort Tryon (Manhattan). Każdy z nich organizuje w trakcie wakacji wiele atrakcji dla całych rodzin: pikniki, koncerty, darmowe wartszaty.
Ogromnym ułatwieniem w naszym rowerowym zwiedzaniu miasta będzie specjalna mapa rowerowa Nowego Jorku, która ukazała się kilka tygodni temu w sprzedaży. Zaznaczone są na niej trasy przystosowane dla ruchu rowerowego, informacje, którym mostem możemy przejechać na druga stronę rzeki, a który nie ma wjazdu dla rowerów i in. Mapki rowerowe są bezpłatne, można je dostać w sklepach rowerowych i sportowych.
Zachęcamy do rodzinnych wypraw po naszej okolicy. Obok przyjemności ze wspólnego rowerowania, spędzenia więcej czasu z zapracowanymi na codzień rodzicami, młodzi ludzie mają okazję, by poznać ciekawostki historyczne miasta, w którym mieszkają. Jest to też doskonały sposób na zaszczepienie w nich różnego rodzaju pasji i zainteresowań.

Marta KustekUWAGA!
NAPISZ DO NAS O SWOICH ULUBIONYCH MIEJSCACH ROWEROWYCH W TWOJEJ MIEJSCOWOŚCI, A OTRZYMASZ NIEDAWNO WYDANĄ MAPKĘ ROWEROWĄ NOWEGO JORKU!

Informacje wraz z adresem pocztowym, prosimy przesyłać na adres: dobrapolskaszkola@interia.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *