DPS

“OKNA I NASTROJE” – ZOSIA ŻELESKA – BOBROWSKI. NOWY JORK, NY.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

„Fotografia jest dla mnie dokumentem danej chwili. Kocham portret i fotografię prasową (reportażową).W portretach staram się pokazać piękno i charakter człowieka. W pracy z kamerą nie planuję niczego z góry, gdyż nigdy nie wiadomo jak zachowa się model. Przede wszystkim staram się zyskać jego zaufanie.

W fotografii prasowej staram się uchwycić właściwy moment, podejmować szybkie decyzje w zmieniających się warunkach, szukając odpowiedniego kąta widzenia kamery”.

Zosia Żeleska – Bobrowski pochodzi z Krakowa, w Nowym Jorku przebywa od 1987 roku. Fotografią zajmuje się od czasów studenckich.
Studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej wprowdziły ją do świata sztuki. Jej przygoda z fotografią zaczęła się od przyjażni z Janiną Garycką, współzażycielką Piwnicy pod Baranami, której piękne scenografie z przedstawień oraz oraz innych imprez jak słynne „Jajeczka „ czy „Opłatki”, zaczęła utrwalać na zdjęciach. Tam też miała pierwsze wystawy. Studiowała fotografię w New York Institute of Photography, Fashion Institute of Technology oraz Queens College. Brała udział w warsztatach fotograficznych z Lucille Khornak, Jack Reznicki, Francesco Scavullo, Nancy Brown, Ira Lerner i Bob Sacha.

Jest członkiem Foreign Press Association oraz współzałożycielem Polskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku w 1998 roku a obecnie jego honorowym członkiem. Znana powszechnie z fotografii prasowej oraz portretowej współpracuje od 1988 roku z Nowym Dziennikiem i Kurierem Plus w Nowym Jorku. Zdjęcia jej ukazały się w wielu wydawnictwach polskich (Pani, Twój Styl, Viva, Rezydencje, Gentleman, Show, Kino), amerykańskich (New York Times, Playboy, World Literature Today), niemieckich (Der Spiegel), hiszpańskich (Sabado). Jej zdjęcia zdobią wiele książek, katalogów, plakatów oraz okładek płyt kompaktowych znanych polskich piosenkarzy, między innymi Ireny Jarockiej, Danuty Rinn, Jerzego Połomskiego, Andrzeja Zielińskiego.

Zwyciężyła w konkursie organizowanym przez New York Institute of Photography w 1989 roku w kategorii News & Photojournalism. Uczestniczyła w ponad 30 wystawach w Polsce i USA.

Współpracuje z wieloma polsko-amerykańskimi instytucjami jak Polish & Slavic Center i Kościuszko Foundation oraz jest znana z dokumentowania kulturalnego i politycznego życia Polonii. Jedna z jej prac zdobiła promocyjną broszurę ówczesnego burmistrza Nowego Jorku, Rudiego Giuliani.

W 2001 roku otrzymała medal za współpracę z Nowym Dziennikiem z okazji 30 lat istnienia Nowego Dziennika wręczone podczas wystawy pod tym samym tytułem.
We wrześniu 2008 dostała odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP wręczone z okazji obchodów 10-lecia istnienia Klubu Fotografika.

W pażdzierniku 2008 roku otrzymała Honorowe wyrożnienie przyznane przez Prezydenta Dzielnicy Queens, Helen Marshall za utrwalanie życia Polonii, przyznane z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego.

E-mail: photozosia@nyc.rr.com

World Trade Center


Chrysler Building


 


Elżbieta Czyżewska


 


Czesław Miłosz


Czesław Miłosz

Danusia


Dorota


Akt w oknie


George Washington, UnionSquare, NYC


Arabskie noce


 


Kościółek w górach Catskill


  


Adriana i Marta


 


Iza i Ania


  


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *