DPS

„Wstydliwy problem”. Danuta Świątek.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uwaga na nasze dzieci!
Super wszy polują na czyste włosy.
Super silne. Super odporne na pestycydy.

Kiedyś wszy pojawiały się sezonowo. Teraz są przez cały rok.
Szkoły publiczne i prywatne walczą z nimi.
12 milionów głów, bez względu na stan zamożności i kolor skóry, męczy się z nimi każdego roku.

„Wszy są tak zaraźliwe jak przeziębienie” – mówi Dale Longworth, założycielka firmy Lice Off Inc. w Dobbs Ferry, NY, która zajmuje się usuwaniem insektów. – “Wszy nie są oznaką słabej higieny człowieka. Można je dostać w samolocie, w kinie, u fryzjera, na obozie i oczywiście w szkole” – dodaje.

Dale wie co mówi, profesjonalnie zajmuje się usuwaniem wszy z głów dzieci i dorosłych od 14 lat. Wszystko zaczęło się od jej córki, która była trapiona przez te uciążliwe insekty. Dale najpierw załamywała ręce i denerwowała się. A potem wzięła się ostro za eksperymentowanie różnymi metodami i środkami, by ulżyć córce. Doszła do takiej wprawy, że zaczęła radzić i pomagać innym rodzicom.

Jej prezentacja slajdów dla rodziców w szkole podstawowej w Upper Nyack Elementary w Nyack, NY, wygląda jak praca naukowa. Pokazuje cykl rozwoju wszy, które są wielkości zaledwie ziarna sezamkowego i mają krótkie, najwyżej 35-dniowe życie. Ale bardzo produktywne, bo samica zdąży złożyć około 100 jajek.

„Wszy nie skaczą i nie fruwają. Ale szybko pełzają” – mówi Dale.
Twarze kilkunaściorga rodziców z intensywnością wpatrują się na zmianę w slajdy i twarz poważnej bizneswoman, która również zajmuje się edukacją rodziców. Daje wykłady w różnych szkołach.

– Czy wszy równo atakują wszystkie głowy, czy mają swój typ? – pytam.
– Moje doświadczenie mówi, że wszy dokonują selekcji na podstawie zapachu człowieka i smaku. Wszy są pasożytami i potrzebują ludzką krew do życia. Zdecydowanie lubią jednych, a nie lubią drugich – odpowiada Dale. Bardzo lubiły moją małą córkę. A ja nigdy nie dostałam wszy – tłumaczy na swoim przykładzie.

– Jaki kraj ma najwięcej problemów z tymi insektami?
– Argentyna i Izrael.

Nie każdy jednak może pozwolić sobie na usługę Dale albo jej pracowniczek, które nazywa technikami d/s wszy. Za jedną godzinę trzeba zapłacić 70 dolarów.
A zwykle zajmuje 3 godziny, by wyzbyć się insektów i jajek na jednej głowie. Technik nie robi żadnych cudów. Wyczesuje niepożądanych przybyszów.

Wyczesywanie i wyczesywanie jest kluczem do przerwania cyklu rozwoju wszy – mówi Dale– „Wiele razy miałam klientów, którzy stosowali środki z pestycydami, zakupione w aptekach i nie działały”.

Co mają robić rodzice, których dziecko zostaje odesłane ze szkoły ze wszami do domu?
Nie panikować.
Podejść do sprawy normalnie, bez stygmy.
Kupić w aptece metalowy i gęsty grzebień z zębami o długości 2 cali. Posadzić dziecko na krześle na przeciwko telewizora i włączyć film. A samemu zabrać się za porządek na głowie naszej pociechy. Dale radzi, by nałożyć na włosy odżywkę Pantene Conditioner. Rozprowadzić ją dokładnie i wyczesywać wszy i jajka. Kilka razy tę samą część głowy. Bardzo dokładnie. Sprawdzić włosy wszystkim członkom rodziny. Wyprać pościele. Odkurzyć kanapy i dywany. Półgodzinne wyczesywanie powtarzać codziennie przez kolejnych 14 dni.

Profilaktyka jest najlepszą metodą walki z insektami.
Zanim dzieci wyjdą do szkoły, można nałożyć im na włosy naturalne olejki np. z rozmarynu.
Zdecydowanie znienawidzony zapach przez wszy.

Gdzie je kupić i inne naturalne środki?
Wiele jest firm, które przychodzą z pomocą dla dzieci i rodziców.
Dla przykładu: www.fairytaleshaircare.com , www.liceoffinc.com

Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *