DPS

„Super Kid Reporters!” – warsztaty dziennikarskie dla polonijnych uczniów.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Polskie szkoły w USA, zainteresowane wprowadzaniem nowych, inspirujących zajęć pozalekcyjnych dla swoich uczniów, mają ciekawą propozycję: przybliżenia polskiej młodzieży dziennikarskiego rzemiosła i utworzenia Polonijnych Redakcji Szkolnych. Każdy młody człowiek będący w szkolnej redakcji będzie miał możliwość pisania felietonów, artykułów, fotoreportaży z życia szkoły i… publikować je w prawdziwych mediach!

Oczywiście, zanim to nastąpi, uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach, na których poznają podstawy pracy dziennikarza, zarówno od strony teaoretycznej, jak i praktycznej. Dowiedzą się na nich m.in. jak pisać i redagować teksty, opracowywać i przeprowadzać wywiady, pisać recenzje, redagować wspólnie gazetkę szkolną, nagrywać reportaże radiowe, fotografować wydarzenia – wszystko pod okiem dziennikarza-profesjonalisty!

Każdy uczestnik dostanie konkretne zadanie, z wykonania którego będzie rozliczany. Z pewnością dla wielu młodych ludzi nie małą gratką będzie przeprowadzenie wywiadu z lokalnymi „znanymi osobami”, zrobienie fotoreportażu z określonego wydarzenia czy chociażby przeprowadzenie ulicznej sondy.

Na pomysł organizowania warsztatów dziennikarskich w polskich szkołach wpadli pracownicy Polonijno – Amerykańskiego Konsorcjum Gospodarczego z Stroudsburg, PA, przy współpracy z miesięcznikiem „Polski Partner”, portalu www.DobraPolskaSzkola.com oraz www.mojeNYC.com , którzy ofiarowali swoje łamy dla młodych dziennikarzy.

Celem inicjatywy jest stworzenie dzieciom i młodzieży dodatkowych możliwości doskonalenia polskiego języka w praktyce oraz aktywnego włączenia się w życie Polonii. Uczniowie szkoły będą mieć możliwość bezpośredniego udziału w tworzeniu materiałów szkolnych do szkolnej rubryki publikowanej w gazecie. Poprzez pisanie tekstów w jezyku polskim, bedą dodatkowo szlifować język polski, w bardziej zaawansowanym stopniu. Robienie materałów i wywiadów w środowisku polonijnym, będzie także służyło umocnieniu więzi młodego pokolenia Polaków urodzonych w USA ze starszą generacją.

Zajęcia dziennikarskie mogą być również pierwszym krokiem młodych ludzi w wyborze dziennikarskiego fachu w przyszłości. Uczniowie, którzy wykażą się szczególnymi zdolnościami i zaangażowaniem w tym temacie, będą mogli odbyć praktyki w wybranych polonijnych mediach.

Pierwsze, pilotażowe zajęcia odbyły się w polskiej szkole im. Mikolaja Kopernika z East Stroudsburg, PA. Po odbyciu teoretycznych zajęć, uczniowie otrzymali nie lada zadanie – przeprowadzenia wywiadu z senatorem Mario Scavello w Harrisburg, PA, który bardzo chętnie zgodził się porozmawiać ze świeżo upieczonymi młodymi dziennikarzami. Zdjęcia wykonane w trakcie wywiadu zostały zrobione przez 10-letniego Davida, z Super Kid Reporters.

Młodzi dziennikarze ze Szkoły M. Kopernika w East Stroudsburg, PA, z Mario Scavello, reprezentantem stanu Pensylvania

 

Siedziba Mario Scavello w Harrisburgu - stolicy stanu Pensylwania

 

Kongresmen Scavello w trakcie wywiadu z dziećmi

 
 

Super Kid Reporters

Gratulujemy pomysłu organizatorom i zapraszamy szkoły do współpracy!

Marta Kustek

Każda szkoła, która zainteresowana jest przeprowadzeniem warsztatow dziennikarskich w swojej placówce i utworzeniem Polonijnej Redakcji Szkolnej proszona jest o kontakt z Januszem Pstrągowskim lub Anitą Pękałą z Polonijno-Amerykańskiego Konsorcjum Gospodarczego: tel.570.426.1883, e-mail: office@pcgpl.com lub dobrapolskaszkola@interia.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *