DPS

20 – letnia Polka z Chicago odkryła nowego wirusa!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

We wrześniu ubiegłego roku Emilia Anna Czyszczoń, studentka drugiego roku bioinżynierii na Uniwersytecie Purdue, w ramach szkolnych badań wybrała się do jednej ze starych jaskiń Bluespring w Bedford (Indiana), by zdobyć z jej ścian próbkę do analizy. Wkrótce okazało się, że Emilia „przypadkowo” odkryła nowego wirusa, tym samym robiąc ogromny wkład do badań naukowych, które mają na celu walkę z bakteriami odpornymi na antybiotyki.

Nowy wirus został nazwany nazwiskiem swojego odkrywcy – Czyszczon1. Wirusy, do których należy nowo odkryty, należą do grupy zwanych bakteriofagami. Czyszczon1 wzbudził duży entuzjazm wśród naukowców zajmujących się tym rodzajem wirusów, charakteryzuje się tym, że atakuje bakterie pochodzące z tej samej grupy co bakterie wywołujące gruźlicę.

„Zaczynałam wtedy pracę nad tym projektem w ramach kursu z Biotechnologii” – mówi Emilia –„Nie przypuszczałam, jakie mogą być efekty tej pracy, nie planowałam wówczas dalszej pracy w tym temacie. Bardzo zależało mi jedynie by pracować z profesor, która prowadziła ten projekt, marzyłam by kiedyś pracować pod jej opieką. Starałam się jej pokazać, że jestem pracowita i kreatywna”. Młoda studentka do swoich analiz wybrała jaskinię Bluespring, która była zamknięta przez ponad 40 lat, otworzono ją dopiero w latach siedemdziesiątych.

Badania naukowe, w które zaangażowana jest Emilia oraz inni studenci Uniwersytetu Purdue w West Lafayette w stanie Indiana, są częścią krajowego programu o nazwie National Genomics Research Initiative, utworzonego przez Instytut Medyczny Howarda Hughesa. W ramach programu studenci mają szansę uczestniczyć w budowaniu globalnej bazy danych bakteriofagów, która jest wykorzystywana przez środowiska naukowe. Inicjatywa ta, obejmująca uniwersytety i college w całych Stanach, tworzy pomost pomiędzy środowiskami naukowców i środowiskami związanymi z edukacją. Tym samym daje studentom – przyszłym potencjalnym naukowcom, ogromne możliwości zdobywania doświadczeń i uczestnictwa w zaawansowanych, profesjonalnych badaniach.

Emilia urodziła się w Chicago, gdzie mieszka wraz z rodzicami. Ojciec Emilii pochodzi z Zakopanego, mama z Białegostoku. Przyjechali do USA w latach 60-tych. Zawsze przywiązywali dużą wagę do nauki języka polskiego, stąd Emilia doskonale mówi i pisze po polsku. Ojciec, Andrzej Czyszczoń, obecnie emerytowany, ukończył tu studia inżynieryjne i pracował w swoim fachu przez wiele lat w Chicago.

Emilia, zapytana, jak to odkrycie wpłynęło na jej życiowe plany, twierdzi: „Byłam bardzo zadowolona z efektów mojej pracy. Dzięki nim podjęłam trochę inne decyzje dotyczące mojej przyszłości. Do tej pory chciałam zostać lekarzem. Jednak w ubiegłym roku pracowałam w Argonne National Lab i bardzo spodobała mi się praca naukowa. Chcę jednak pojść na medycynę, by zdobyć Phd/MD i nadal zajmować się pracą naukową, ale w ramach nauk medycznych.”

Obok zainteresowań naukowych, Emilia ma również wiele innych pasji. Gra na skrzypcach, należy do harcerstwa, pisze wiersze, należy do grupy tanecznej breakdance oraz gra w tenisa.
Córka często tłumaczy mi czym się zajmuje, jak działają te wszystkie małe organizmy, które bada” – mówi Andrzej – „To jest niesamowite – słucham tego i kompletnie nic z tego nie rozumiem! Jestem jednak z niej bardzo dumny.”

Marta Kustek

One Response to 20 – letnia Polka z Chicago odkryła nowego wirusa!

  1. Bozena February 25, 2012 at 12:28 am

    Wspaniale!
    Jak milo czytac o osiagnieciach mlodych Polonusow!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *