DPS

OCZAMI MAMY: “Czy można się wykąpać?”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Mieszkamy nad malowniczą i wielką rzeką Hudson. Ale nigdy nie kąpaliśmy się w jej wodach. Nie można.
Jest zanieczyszczona. Aż serce boli, bo kiedyś była to perła rzeczna Ameryki. Malarze zjeżdżali w dolinę rzeki i ją malowali na płótnach. Był nawet kierunek w malarstwie o nazwie Hudson River School. Ale czy kiedyś nasze córki wykąpią się w Hudsonie? Może.

Wczoraj byłam na wykładzie na Uniwersytecie Columbia i serce podskoczyło mi z radości.
– Woda jest coraz lepszej jakości – usłyszałam. -Ale ciągle nie jest wystarczająco dobra – powiedział jeden z naukowców.

Planuje się, że do 2020 roku uda się doprowadzić Hudson do stanu, gdy będzie można wykąpać się i jeść ryby złapane w rzece. Walka o czystość Hudsonu trwa już 40 lat! A rury ze ściekami, niestety, ciągle zapełnione.

Po wykładzie miałam okazję zamienić parę słów z wykładowcą, Gregiem O’Mullan.
– Kąpałeś się w Hudsonie?
– Kąpałem, ale nigdy nie w wodzie przy brzegu. Raz wyskoczyłem z motorówki do wody na środku rzeki.

Nad Hudsonem są oficjalne i dzikie plaże. Tak, widziałam ludzi kąpiących się.
– Czy to dobry pomysł, żeby pozwolić moim dzieciom wykąpać się w wodzie przy plaży?
– Radzę, żebyś sprawdziła wyniki badań czystości wody na www.riverkeeper.org, a potem dopiero podjęła decyzję. Na pewno po zetknięciu się z wodą, dzieci powinny umyć dokładnie ręce.

Zajrzałam na wspomniany portal. Po raz pierwszy dowiedziałam się, że mogę systematycznie sprawdzać wyniki badań, prowadzonych w 75 miejscach nad Hudsonem. Pomiary są na obecność bakterii Enterococcus (wywołującej m. in. różne infekcje i neurologiczne choroby).

Sprawdziłam najbliższe plaże i ośrodki nad Hudsonem. Pierwszy z nich: Piermont. Spacerujemy tam z psem i podziwiamy zachody słońca nad Mostem Tappan Zee. Odczytuję liczby 26 lipca 2010 r. 1479 komórek/100 ml. Dozwolone? 35/100 ml. Okropne! Inne dni też z mocno zawyżonymi liczbami.

Drugi przykład: Croton Point Beach. Najbliższa plaża. Wielkie zaskoczenie. Wyniki ostatnich 12 pomiarów mieszczą się w dozwolonej granicy na obecność bakterii. Już wiem, gdzie zamoczymy nogi w czasie nadchodzącego lata.

Grunt to być dobrze poinformowanym!

Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *