OCZAMI MAMY: “Kiedy dostanę telefon?”

– Kiedy dostanę telefon? – niedawno padło pytanie z ust Kimberly, która pod koniec maja skończy 8 lat.
– Dlaczego pytasz?
– U mnie w klasie niektóre dzieci mają komórki.

Wiem, że jedni rodzice od razu, kupują komórki wychodząc ‘na przeciw potrzebom dzieci w komunikowaniu się z nimi’. Inni odciągają moment zakupu telefonu jak długo się da. Telefon to wspaniałe narzędzie do łączenia ludzi! Wiem o tym, bo przecież bez niego nie mogłabym już żyć.

Ale czy telefon jest zdrowym i bezpiecznym urządzeniem dla mózgu małej Kimberly i jej siostry?
Jak dużym zagrożeniem jest radiacja z używania komórki?

Przerzucam różne raporty, wywiady z fachowcami na ten temat. Co z nich wynika? 31 mln dzieci (w tym 10.5 mln z nich w wieku poniżej 13 roku) rozmawia przez telefon aż 3.75 godziny dziennie. Okropne!

Dokładnie nie wiadomo jak ‘zdrowa’ jest komórka. Czas pokaże.

Ale już dziś szwedzki naukowiec Lennart Hardell twierdzi, że dzieci i młodzież mają 5-krotnie wyższe ryzyko dostania raka mózgu (glioma), gdy używają komórki. We Francji zabroniona jest reklama komórek dla dzieci.

A u nas? W każdym centrum handlowym są stoiska pełne telefonów, które kuszą swoim zabawkowym wyglądem. Komórki różowe, zielone, z pomponami. Co kto woli.

Jak będzie zatem z telefonem dla Kimberly? Na razie nie będzie go w jej plecaku. Ale wiadomo, że nie mogę się z nią komunikować za pomocą puszek i sznurka. Kiedyś (jeszcze nie wiem kiedy) nadejdzie moment, że Kimberly i Natalie zostaną właścicielkami telefonów komórkowych.

Poszukuję więc odpowiedzi na pytanie jak dziecko może bezpiecznie (ja też) używać ten wynalazek? Kilka porad z magazynu „Parenting”.
1. Ogranicz czas rozmowy do najwyżej 2 minut! (ekspresowa rozmowa)
2. Zamiast telefonować, wysyłaj sms (może zacznę, wolę e-mailować)
3. Używaj speakera zamiast przykładać słuchawkę do ucha.
4. Unikaj wykonywania rozmów w samochodzie, windzie, autobusie czy pociągu. Telefon musi bardziej pracować, żeby dostać sygnał przez metal. W ten sposób podwyższa się poziom radiacji.

W szkole podstawowej, do której chodzą moje córki, jest zakaz wyjmowania telefonów z plecaków w czasie lekcji, chociaż komórki dzwonią. Szkoła robi co może, żeby zabezpieczyć dzieci przed rozkojarzaniem się podczas nauki.

Wyznaję zasadę, że dzieci trzeba uczyć jak używać telefon. Nauczą się.
A na razie… idziemy na chuśtawki.

Danuta Świątek