DPS

Warszawa dla Polonii: “Warszawskie ciekawostki kulturalne”. Agnieszka Ciak.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

W ostatni weekend maja zbiegły się ze sobą trzy istotne dla Polski wydarzenia. Trzydziesta rocznica śmierci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wizyta Prezydenta Baracka Obamy oraz Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Baracka Obamy nie spotkałam, ale mimo nawału obowiązków zawodowych udało mi się wziąć udział w Pikniku.

Odbywa się on w Polsce każdego roku już od piętnastu lat i jest osiągnięciem, z którego Polacy mogą być naprawdę dumni, gdyż jest to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej.

O randze tego wydarzenia świadczy fakt, iż w 2005 roku Piknik Naukowy został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Mottem tegorocznego pikniku jest „Wolność” a gościem specjalnym Włochy.

Warszawski Park im. Marszałka Rydza-Śmigłego na jeden dzień zamienił się w wielkie laboratorium. Ponad dwustu przedstawicieli instytutów badawczych, instytucji kultury i uczelni z całego świata przybyło do Warszawy, aby przekonać dzieci i młodzież, iż nauka jest ciekawa.

Studenci wraz z pracownikami naukowymi zaprezentowali masę doświadczeń, interaktywnych gier i zabaw dla dzieci udowadniając, iż nauki ścisłe naprawdę można polubić. Dzieci mogły m.in. zobaczyć, jak wybucha wulkan, zanurzyć różę w ciekłym azocie o temperaturze -196 °C i przekonać się, co z tego wyniknie, zamienić energię termiczną w elektryczną, samodzielnie przeprowadzić wiele eksperymentów chemicznych itp.

Nie zabrakło też instytucji promujących sport i zdrowy styl życia. Zaprezentowała się nawet Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej. W namiocie Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii można było poczuć się jak ptak.

Ja wzięłam udział w symulacji dachowania organizowanej przez Instytut Transportu Samochodowego.
I wiem jedno. Nigdy więcej nie zapomnę zapiąć pasów.

Największe zainteresowanie wzbudziło stanowisko firmy Honda, gdzie zaprezentowano Asimo, jednego z najbardziej rozwiniętych technicznie chodzących robotów świata. Asimo nie tylko chodzi, ale również świetnie biega, wspina po schodach, mówi po angielsku, zgina nadgarstki, podaje kawę oraz doskonale sprawdza się jako pomoc domowa i towarzysz spacerów.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, ale jeśli będziecie kiedyś w Warszawie warto zaplanować sobie wizytę w Centrum Nauki Kopernik. To jedna z najnowocześniejszych europejskich instytucji, której celem jest ukazanie związku nauki z kulturą i codziennością.

Na Pikniku Naukowym obecni byli również przedstawiciele Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. To nowoczesne muzeum jest Wotum Wdzięczności narodu polskiego za naszych dwóch wielkich rodaków, bez których nie byłoby wolnej Polski. Muzeum jest cały czas rozbudowywane. Aktualnie trwają prace projektowe ekspozycji głównej.

Uroczystości związane z rocznicą śmierci Prymasa Tysiąclecia odbyły się w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Mszy Św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore. We wszystkich polskich kościołach wspominano niezwykłą osobę jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku, a przede wszystkim zachęcano do stosowania w życiu Jego nauczania oraz modlono się o rychłą beatyfikację.

W dniach 2-5 czerwca Pałac Kultury i Nauki zaprasza na Dni Tajlandii. W programie przewidziano m.in. degustację tajskich potraw, pokazy sztuki walki, emisję dwóch filmów oraz wiele niespodzianek.

Pierwszego lipca Polska obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej okazji w stolicy zaplanowano całą masę atrakcji. Najbliższe tygodnie w Warszawie zapowiadają się więc bardzo interesująco pod względem kulturalnym!

Agnieszka Ciak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *