DPS

Film “Childhood denied”(Odebrane dzieciństwo) Myry Dziama

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1.7 mln Polaków, w tym 380.000 dzieci, wywieziono do byłego ZSRR podczas II wojny światowej. Większość dzieci została siłą odebrana rodzinom, podczas gdy inne dzieci straciły rodziców w trakcie długiej i żmudnej podróży. Nieletnie dzieci musiały sobie same radzić z zimnem, głodem, niewolniczą pracą i rozpaczą. Wiele dzieci zginęło,
a cześć z tych, ktore miały szczęście przetrwać dotarło do krajów takich jak Kanada, USA, Australia i Wielka Brytania.

W ubiegłym roku ukazał się film dokumentalny kanadyjskiej reżyserki Myry Dziama pt. “Childhood denied”, opowiadający o historii Ani, dziewczynki wywiezionej pociągiem, zimą 1940, na Syberię, stalinowskie pole zagłady. Ania jest postacią reprezentujacą tysiące polskich dzieci, których życie zostało brutalnie rozdarte, często już nie do naprawienia.

W filmie udziela wywiadu Ojciec Lucjan Królikowski (autor Skradzione dzieciństwo, saga polskich dzieci wojny), który osobiście jako dziecko przeżył zesłanie na Syberię. Wywiadu udzieliła również Dr. Lynne Taylor, profesor historii na Uniwersytecie Waterloo (autorka Polskie dzieci z Tengeru: dramatyczna historia ich długiej podróży do Kanady, 1941-1949).

Film kręcony był w Kanadzie, USA i w Polsce. Autentyczny plener obejmował: wagon bydlęcy, używany przy deportacji ludzi na Sybir, obóz koncentracyjny na Majdanku w Lublinie, a także dom na wsi we wschodniej Polsce.

Myra Dziama jest absolwentką Uniwersytetu Toronto z ponad 20 letnim stażem w produkcji filmowej
i telewizyjnej. Założyła Visual Edge Productions z siedzibą w Toronto i Ania’s Journey Inc. Koncentruje się na programach i telewizyjnych serialach zarówno popularno-naukowych jak i dokumentalnych. Myra Dziama jest również producentem filmu “Ten Hungry Men”, opowiadającym o 10 Kanadyjczykach polskiego pochodzenia, którzy w latach 70-tych ogłosili strajk głodowy przed Polskim Konsulatem w Toronto. Żądali oni, by ówczesny, komunistyczny rząd w Polsce zezwolił na emigrację ich rodzin do Kanady.

Więcej informacji o filmie i możliwości zakupu DVD na stronie reżyserki: www.childhooddenied.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *