OCZAMI MAMY: “Tylko proszę nie żuć!”

Z fotografii patrzy na mnie 6-letni chłopiec z Etopii. Wielkie czarne oczy. Usta opuchnięte, zaledwie kilka godzin po operacji usuwającej ich deformacje. Każda fotografia to historia godna opowiedzenia. Przysłuchuję się opowieści dentysty, który niedawno wrócił
z Etiopii, gdzie przeprowadzał operacje za darmo.

Prowadzi półgodzinny wykład dla Child Care Resources of Rockland. Podchodzi do stolików i rozdaje małe patyki.
– Tylko proszę ich nie żuć – mówi dentysta Edward Fisher.

Oglądam patyk długości mojej dłoni i gruby jak palec, zapakowany w folię, zakończoną plastikowym pomponem.
– To jest szczoteczka do zębów w Etiopii – wyznaje dentysta. – Ludzie obgryzają patyki i żują. Mają całkiem ładne zęby.
– Czyli te patyki nie są takie złe? – odważam się zauważyć.
– To nie patyki, to roślinna dieta trzyma ładne zęby – słyszę odpowiedź.

Ale nikomu nie jest do śmiechu. Etiopia należy do najbiedniejszych krajów na świecie. Gdzie jeden dentysta przypada na 100 tys. ludzi!!!

Do naszego dentysty w Dessie, członka misji „Mission of Hope”, rodzice z dziećmi szli przez kilka dni, albo jechali na osiołkach. Zdeterminowani, proszący o pomoc. Szczęśliwi, gdy ją otrzymali.

– Dzieci są tam wychowywane w domu bez wody, ogrzewania i ubikacji – opowiada dentysta. – Kobiety średnio rodzą sześcioro dzieci, a średnia wieku, jakiego dożywają mieszkańcy wynosi… 55 lat.

Kolejne fotografie. Nowe twarze dzieci z deformacjami. Ale nasz dentysta i innie lekarze potrafili je zmienić. Człowiek może dokonać cudów, jeśli chce.

Brawa dla dentysty Fishera.

Danuta Świątek