OCZAMI MAMY: “Pomysł na wakacje”

Idą wakacje, przynajmniej dla rodzin
z dziećmi. Ale dzisiaj nie będzie mowy ani
o strojach kąpielowych, ani o walizkach na podróż. Zaskoczę pomysłem na książki
do uczenia się podczas wakacji.

Tak! Amerykańskie rodziny kupują podręczniki na lato. W księgarniach uginają się półki od zestawów dla różnych grup wiekowych „Summer Express”, „Summer Bridge Activities” czy „Summer Fit”.

Przeglądam wszystkie. Wybieram… SUMMER FIT, bo jest ciekawą kombinacją różnych pomysłów.

Przykład.
Rozdział 1 dla klasy 2-3, na każdy dzień, zaczyna się od: Wybierz ćwiczenie fizyczne.
Są różne. Podskoki, zabawa w chowanego, ściganie się przez kilka minut.
Potem czas na ćwiczenie z matematyki.
A na koniec krótki tekst np. o rekinach i kilka pytań na jego zrozumienie.
Polecenia i zadania są na 2 stronach na każdy dzień.

Nie widzę nic złego w podręczniku na lato dla dzieci. Wręcz przeciwnie, dopatruję się pożytku.

Nasza dyrektor polskiej szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, Teresa Osadnik, mówi, że podczas wakacji uczeń może zapomnieć nawet 20 procent opanowanego materiału w czasie roku szkolnego.

Oczywiście, że wszystko zależy od dziecka i jego umiejętności. Robienie krótkich ćwiczeń może więc okazać się zbawienne.

– Czy w polskiej szkole będzie też zadanie domowe na wakacje? – pytam.
– Będzie – odpowiada pani dyrektor. – Wszystkie dzieci dostaną w prezencie notesy i ołówki, by mogły prowadzić dzienniki po polsku. Przyniosą je do szkoły we wrześniu.

Jedna książka i jeden notes w walizce nie zajmą za dużo miejsca, a można je wykorzystać w wolnej chwili, zamiast wpatrywać się w komputer albo telewizor.

Danuta Świątek