“Czy zawsze trzeba nagradzać?”

Dzisiaj znalazłam się w środku oburzenia wielu rodziców po koncercie finałowym „American Idol” w naszej szkole podstawowej. Nie spodziewałam się takich kontrowersji!

– Wszystkie dzieci powinny wygrać – mówiła zdenerwowana mama na korytarzu. – Myślałam, że każdy dostaje nagrody, a nie tylko 3 osoby.

– Szkoła powinna chwalić, a nie zniechęcać! – twierdził tata.

– Ale przecież, gdy dziecko nie dostaje nagrody, też uczy się, że nie zawsze można wygrać. Ważna lekcja życiowa – odważyłam się odezwać.

– Takie lekcje możesz sama dawać dzieciom w domu. W szkole wszystkie dzieci powinny być nagradzane i chwalone do 8 roku życia – odzywa się kolejny tata. – Małych dzieci nie wolno zrażać.

Wiem, że trzeba chwalić, chwalić i jeszcze raz chwalić.
Ale nie każdy może wygrać w konkursie!
Nie rozumieją niektóre dzieci i niektórzy rodzice.

Kimberly nie wyśpiewała nagrody.
– Nie mogłam uwierzyć, jak Kimberly zmieniła się! – powiedziała jej nauczycielka z zerówki. – Z nieśmiałej dziewczynki, którą miałam w klasie, na scenie zobaczyłam uczennicę pełną pasji i śpiewającą z dużą odwagą!

Też tak uważam. Córka wyszła przed ponad 600 osób i dała występ swojego życia!
Była zadowolona z siebie. Ale, gdy inne dzieci zaczęły płakać po ogłoszeniu wyników, pokulały się łzy i u Kimberly.

Nie mam problemu z przyjęciem do wiadomości, że córka nie dostała nagrody. Zmartwili mnie gniewni rodzice.
Jak znoszą sytuacje, gdy nie dostają wszystkiego czego chcą w swoim dorosłym życiu?

Danusia Świątek