DPS

Warszawa dla Polonii: „Be Like The Stars”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Oglądając polską telewizję można wysnuć wniosek, że Polacy w wolnej chwili uwielbiają robić dwie rzeczy: gotować i śpiewać. Oferta telewizyjna obfituje w kulinarne i wokalne programy rozrywkowe. Jeszcze zanim dotarły do nas znane na całym świecie talent show typu: X Factor czy Must Be The Music, mieliśmy swoją „Szansę na sukces”, „Śpiewające fortepiany” itp.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodaków nasze Centrum Artystyczne na Ochocie zorganizowało dla dzieci i młodzieży z warszawskich szkół konkurs w języku angielskim pod hasłem „Be Like The Stars”.

Uczniowie wybrali swoich anglojęzycznych idoli i zaprezentowali ich utwory w formie taneczno-wokalnego show. Własna inwencja twórcza była mile widziana. Ocenie poddaliśmy pomysł, umiejętność władania językiem angielskim, zdolności wokalne, choreografię oraz kostiumy. Zasypano nas zgłoszeniami.

Repertuar w większości wypadków nie był specjalnie wyszukany. Do znudzenia słuchaliśmy Justina Biebera i Miley Cyrus, chociaż nie zabrakło też entuzjastek, wydawałoby się odchodzącego już do lamusa „Titanica” i „My heart will go on”. Okazało się, że dzieci bardzo chętnie śpiewają, zwłaszcza po angielsku. Językowo idzie im świetnie, doskonale naśladują akcent itp., gorzej z umiejętnościami wokalnymi.

Jurorzy zwrócili uwagę na pewne niepokojące zjawisko, mianowicie…coś niedobrego dzieje się ze słuchem. Dzieci coraz gorzej słyszą. Z pewnością jedną z przyczyn są zmiany cywilizacyjne, życie
w ciągłym hałasie, nagminne używanie słuchawek, ale trzeba też szczerze przyznać, że poziom edukacji muzycznej w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia.

Nasze spostrzeżenia podzielają naukowcy. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które sponsorowało Piknik Naukowy Polskiego Radia wyróżniło nagrodą Eurolider 2011 prof. Skarżyńskiego kierującego Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przyznał Instytutowi 7 mln zł na system monitorujący, ile osób w Polsce ma problemy ze słuchem. Wysokość dotacji przyznanych Instytutowi
z różnych programów europejskich wynosi 140 mln zł.

W Kajetanach pod Warszawą powstaje Światowe Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty. To bardzo nowoczesny ośrodek badawczy i kliniczny. Będziemy mogli być z niego dumni, co podkreśla prof. Skarżyński „…sami Amerykanie bardzo skąpi w pochwałach przyznają, że polskie wyniki w leczeniu wad słuchu są lepsze niż ich. A w Polsce żyje wielu głuchych.”

Nasz konkurs wokalny uświadomił mi, jak olbrzymią wartość ma edukacja muzyczna, która niestety często jest lekceważona. Ważne, że dzieci są rozśpiewane, ponieważ dzięki temu można szybciej wykryć ewentualne problemy ze słuchem. Na szczęście nie jest najgorzej, bo jurorom udało się znaleźć prawdziwe perełki.

Szkoda tylko, że w Polsce tak trudno człowiekowi z ulicy zrobić karierę wokalną. Ale bądźmy optymistami. W ramach dodatkowej nagrody zorganizujemy naszym laureatom we wrześniu profesjonalny koncert, wydrukujemy foldery oraz nagramy płytę!

Agnieszka Ciak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *