DPS

“Pies pomoże… za darmo”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Łapie mnie za serce widok psa u boku niewidomej osoby na ulicy. Ile trzeba zapłacić za wyszkolonego psa? Czy szkoli się też psy dla dzieci z autyzmem?
Dzisiaj pojawiła się okazja, by zgłębić temat.

– Wychowałam psa dla niewidomych – mówi Marti Owens, bibliotekarka w Bibliotece Publicznej w Nyack, gdzie zorganizowała spotkanie dla dzieci. – Mój labrador pracował dla dwóch osób. Najpierw dla mężczyzny, który stracił wzrok po zawale serca i przez 2 lata nie widział. Pewnego dnia obudził się i… wzrok mu wrócił. A potem pracował dla innego mężczyzny.

Gdy Marti czyta na głos książkę, którą napisała o swoim labradorze, na ścianie pojawiają się slajdy. Podziwiamy Irwina jako szczeniaczka z miską w zębach, na trawie, ze swoim niewidomym panem.
Dzieci wzdychają. Chciałyby poklepać psa, ale odszedł na zawsze.

Za to pojawia się 3-letnia Darlene, złocista labradorka, rodząca pieski do wyszkolenia dla niewidomych. Wyselekcjonowana przez trenującą psy szkołę Guiding Eyes for the Blind w Yorktown Heights. Trzeba się urodzić z właściwymi genami. Mieć odpowiedni temperament i roztropność. A potem przejść wymagający trening, by m. in. nie być podatnym na rozkojarzenie się przez drugiego psa albo pachnący kąsek.

Dzieci pieszczą Darlene. Klepią, ciągną za uszy. Labradorka merda ogonem.
– Wychowanie jednego psa dla niewidomych kosztuje 45 tys. dolarów – mówi Marti. – Niewidomy nie musi za niego płacić w Guiding Eyes for the Blind.

Uwaga, ci, którzy mają w rodzinie lub wśród znajomych niewidomą osobę, adres na portal szkoły: www.guidingeyes.org

W Yorktown Heights tresuje się też psy dla autystycznych dzieci w wieku od 2 do 10 lat.

Darlene żegnamy brawami.

Danusia Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *