DPS

Warszawa dla Polonii: “Muzeum Powstania Warszawskiego”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Zbliża się rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji zapraszam Was do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to bardzo nowoczesne, interaktywne muzeum zaprojektowane przede wszystkim z myślą o młodych odbiorcach. Wykorzystano tu wiele elementów nowoczesnej techniki, innowacyjnych pomysłów oraz ciekawą aranżację wnętrz.

Szczególnie spodobały mi się kartki kalendarzowe umieszczone w różnych miejscach muzeum, dokumentujące przebieg Powstania. Po zebraniu wszystkich kartek i zapoznaniu się z notatkami otrzymujemy sporą dawkę wiedzy.

Częściowo zachowała się prywatna korespondencja z tamtego tragicznego okresu pomiędzy młodymi Powstańcami i ich rodzinami.

W wielu miejscach rozmieszczone są ekrany, na których wyświetla się archiwalne zdjęcia, filmy dokumentalne oraz wywiady z Powstańcami. Wszystko po to, aby pielęgnować w młodych umysłach pamięć historyczną oraz zachęcić młodzież i dzieci do pogłębiania wiedzy o stolicy. Bardzo trudno jest oddać atmosferę tego miejsca na piśmie.

Naprawdę warto tu zajrzeć jeśli będziecie w stolicy. Zwiedzenie trzech poziomów zajmuje trochę czasu, ale z pewnością nie będziecie się nudzić.

Jeśli dzieci zmęczą się zwiedzaniem mogą odpocząć i pobawić się w Sali Małego Powstańca pod okiem instruktorów.

Muzealny sklepik zapewnia szeroki wybór literatury dziecięcej. Można zakupić np. ciekawe historie przedstawione w formie komiksu oraz gry edukacyjne.

Największą obecnie atrakcją muzeum jest projekcja filmu „MIASTO RUIN” – przelot samolotem nad ruinami Warszawy w 1945 roku wykonany w technice 3D. Są dwie projekcje do wyboru – w tradycyjnej sali (3D) lub we wnętrzu samolotu Liberator (2D). Dzieci chętnie wybierają drugą opcję. Film trwa tylko 10 minut, jest pierwszą na świecie całkowicie cyfrową rekonstrukcją zniszczonego miasta.

Na mnie zrobił niesamowite wrażenie. Po projekcji patrzy się na Warszawę trochę łaskawszym okiem. Łatwiej jest zrozumieć i wytłumaczyć zagranicznym znajomym, dlaczego nasza stolica nie wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli i ile wysiłku włożono w jej odbudowę.

Jak co roku, 1. sierpnia o godz. 17:00 usłyszymy dźwięk syren alarmowych i zatrzymamy się na moment, aby oddać hołd poległym Powstańcom. Właśnie tę godzinę, tzw. Godzinę „W” uznaje się za rozpoczęcie Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia rusza także „Nocny Patrol” – rejs po Wiśle śladami Powstania. Potrwa do 23 września.

Agnieszka Ciak

4 Responses to Warszawa dla Polonii: “Muzeum Powstania Warszawskiego”

 1. Renata July 27, 2011 at 7:15 am

  Bardzo nowoczesne i ciekawe muzeum, jest na bieżąco aktualizowane, dodawane nowe atrakcje, muszę wybrać się ponownie.
  Pozdrawiam,
  Rene.

  Reply
 2. joanna July 27, 2011 at 3:02 pm

  Powstanie Warszawskie to bardzo bliski sercu temat. dziekuje za informacje

  Reply
 3. Jan Kijewski July 27, 2011 at 5:06 pm

  dobrze, ze o tym jeszcze piszemy, pokazujemy zdjecia. Sam mam ich wiele i ciagle zbieram dla swoich wnuków. Nie wiedza, co wtedy przechodzili mlodzi ludzie, dlatego trzeba o tym przypominac. Dziekuje za ten artykul.

  Reply
 4. Bozena Matson August 7, 2011 at 11:39 pm

  Mialam okazje odwiedzic Muzeum w lipcu. Wrazenie nieslychane! Bardzo mocne efekty audio-wizualne. Bylam tam z moja 15 letnia corka, ktora byla w Polsce po raz pierwszy. Muzeum zrobilo na niej niezatarte wrazenie i na pewno wzbogacilo ja niezmiernie.
  Mlodzi ludzie powinni skladac wizyty w takowych miejscach, aby pamiec o tych tragicznych wydarzeniach nie umarla z nami.
  Bozena Matson

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *