DPS

“Znany dziennikarz Ivo Widlak twarzą kampanii edukacyjnej w Chicago. “

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

W czasach kiedy wielu z nas walczy, by związać koniec z końcem, coraz więcej ludzi cierpi na depresję. Z pomocą osobom zmagającym się z tym problemem wyszedł Departament Zdrowia Stanu Illinois, który rozpoczął kampanię edukacyjną na temat zdrowia psychicznego pod hasłem „Say It Out Loud” czyli: „Powiedz to głośno”.

Głównym koordynatorem części kampanii skierowanej do Polonii jest Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie w Chicago. A jej twarzą został znany polonijny dziennikarz – Ivo Widlak, sam zmagający się jakiś czas temu z problemem depresji.

– Często ludzie cierpiący na depresję nie są w stanie zidentyfikować jej objawów. Nie szukają pomocy, uciekają się do półśrodków na przykład alkoholu czy narkotyków, które tylko chwilowo poprawiają
samopoczucie i nie rozwiązują problemów, tylko je potęgują – mówi Grażyna Zajączkowska, koordynatorka programu. Dodaje też, że głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na to, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne. Zaznacza też, że Polacy borykający się z problemami psychicznymi, często boją się o nich mówić, bo ciągle panuje opinia: „masz depresję – jesteś chory psychicznie” – twierdzi Zajączkowska.

Jednak coraz więcej ludzi przyznaje się do problemów psychicznych i nie wstydzi się ich, nie traktuje zdiagnozowanej depresji czy ADD lub ADHD jak wyroku i próbuje szukać pomocy. Na pewno
pomaga w tym internet, gdzie zupełnie anonimowo można przeczytać na temat zaburzeń psychicznych.

Problem depresji wśród Polaków-emigrantów może być poważniejszy niż nam się zdaje. W ich przypadku, bowiem do codziennych problemów dochodzą także: tęsknota za domem rodzinnym, rozłąka z najbliższymi czy też problemy z asymilacją w nowym kraju.

Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie zwróciło się do znanego polonijnego dziennikarza Ivo Widlaka, by został twarzą kampanii „Say It Out Loud”.
– Ivo jakiś czas temu powiedział mi, że bardzo wiele zawdzięcza Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskiemu, bo kiedy podjął decyzję o leczeniu swojej depresji właśnie tam otrzymał pomoc. Jest też znaną twarzą chicagowskiej Polonii, przez co jego udział w kampanii sprawia, że nabiera ona dodatkowego przesłania – mówi Zajączkowska. Dodaje też, że jest dumna z Widlaka, gdyż miał odwagę, by przyznać się publicznie do depresji. Ivo wziął udział w nagraniu reklamy telewizyjnej oraz radiowej. Pojawi się także na banerach reklamowych na stronach internetowych.


Sam Ivo uznał udział w kampani uważa za swój obowiązek.
– Zostanie twarzą tej kampanii jest dla mnie ogromnym zaszczytem, ale głównie obowiązkiem! Od 2006 roku borykałem się z depresją. Najważniejsze i najtrudniejsze było uzmysłowienie sobie jej istnienia. Większość z nas nie jest w stanie rozróżnić zwykłej melancholii czy złego samopoczucia od depresji. A ta nieleczona jest bardzo niebezpieczna. Znam to z autopsji: kilkakrotne pobyty w szpitalach w ciągu roku były tego dowodem. Miałem szczęście, że moja rodzina i przyjaciele pomogli mi znaleźć specjalistów, którzy pomogli mi wyjść z czarnego okresu w moim życiu. Uwolniony od depresji doceniam, jak wielkim darem jest życie i jak może ono być radosne! – mówi Ivo Widlak.

Marta Kossecka-Rawicz
Super Express USA

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej www.MentalHealthIllinois.org oraz na stronie Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego pod adresem www.POLISH.org. Więcej informacji oraz listę miejsc gdzie bezpłatnie można uzyskać pomoc medyczną oraz psychologiczną można znaleźć w jednym z biur Zrzeszenia zlokalizowanych przy 3834 N. Cicero Avenue oraz 6276 W. Archer Avenue w Chicago. Zapraszamy również na autorski blog Ivo Widlaka www.ivowidlak.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *