DPS

“Art is love made visible” – Lidia Wylangowska.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Przy tworzeniu stara się zbytnio nie analizować decyzji o kompozycji, architekturze rzeczy, którą buduje. Twierdzi, że podczas malowania najlepiej jest po prostu zaufać intuicji. Dlatego pytanie: “co autor miał na myśli?” nie ma dla niej większego sensu. Ulubioną techniką malarską Lidii jest olej, chociaż lubi również akryle, pastele, węgiel. Interesują ja eksperymenty z fakturami. Szuka ciekawych rozwiązań, połączeń, nowych materiałów. Wedlug Lidii obraz, czy jakakolwiek przestrzeń, z którą pracuje, jest takim małym wszechświatem, w którym ma panować harmonia, piękno… Malowanie jest dla niej formą medytacji. Prace Lidii Wylangowskiej, polskiej artystki z Chicago, możemy zobaczyć na stronie www.lidiaartview.com

1. Maluje kiedy… potrzebuję pogawędzić sama z sobą, pomyśleć. Możliwe, że te moje obrazy są jakby nicią Ariadny, pomagającej znaleźć drogę. Myślę, że malowanie pomaga w popatrzeniu na cały ten haos i zgiełk Życiem zwany z pewnym dystansem.
Okazuje się, że czasem trzeba wielu lat, żeby temat dojrzał do namalowania. Oznaczać to może, że nosimy w sobie te niedokończone melodie, aż do momentu, kiedy je dośpiewamy do końca. Wtedy okazuje się, że ten zgiełk jest piękną muzyką, a w chaosie jest harmonia…

2. Ulubionym motywem w mojej twórczości są….emocje, złapanie chwili na gorącym uczynku. Wybieram realizm, jako punkt wyjścia, coś z czym można się utożsamić. Jest coś niezwykłego w tych zwykłych momentach. Zatrzymanie chwili w kadrze obrazu pozwala to dostrzec łatwiej. Wtedy właśnie robi się …transcendentnie. Tak poprostu.

3. Największą radość daje mi….moment, kiedy “wyłania się” obraz i zaczynam rozumieć, dlaczego miałam go namalować. Lubię o tym pisać, rozmawiać, dzielić się z innymi. Lubię patrzeć, kiedy obraz zaczyna żyć swoim życiem. Idzie między ludzi i opowiada swoją historię. Często jest to historia zupełnie inna od mojej, ale takie ma prawo, jest autonomiczną jednostką (ten obraz) i ja to szanuję. Nie pozostaje mi więc wiele wyborów – mogę tylko przyglądać się tym wyczynom.

4. W moim życiu bardzo ważne są… marzenia. Nie określam tak naprawdę, jak dokładnie ma wyglądać ich realizacja – detale zostawiam tym na górze.

5. Czym jest dla mnie pasja? Jest sposobem na życie. Nuda bez niej zawiewa. Podobno w naszych działaniach kierujemy się dwoma uczuciami. Jednym z nich jest miłość, drugim strach. Myślę tak sobie, że warto te powody umieć rozpoznawać i świadomie wybierać.
Jedno jest pewne: nie można sie zmusić do życia z pasją. Pojawia się sama, kiedy zechce. Jeśli jest – można sobie pogratulować wyborów.

6. Marze o … tym, żeby pamiętać o marzeniach.

7. Czy tęsknię za Polską? Staram się wyłączyć to uczucie, gdy wiem, że nie służy ono niczemu dobremu. Tęsknota jest, myślę, negatywną wibracją zabierającą energię, chęć życia i działania. Jeżeli się jej poddać, żyjesz dniem wczorajszym, albo niekończącym się dumaniem o dniu jutrzejszym. Nie ma miejsca na teraz, bo przecież nie tęskni się za tym, co jest. Może warto więc tęsknotę przetwarzać na marzenia?

8. Moją słabością jest… mam ich tyle, że można by obdzielić wielu. Nie wiem, gdzie zacząć, więc może nawet nie będę próbować. Jest w tym wszystkim jednak jakis sens. Po pierwsze staram się patrzeć na siebie i swoje “słabości” z przymrużeniem oka, po drugie – skupić się na tej “mocnej” stronie. Nierówna to walka, ale wiara czyni cuda 🙂

"Ewa" 2011. H. 40" x w.36". Oil on wood board."The Angels do exists". 2011. Oil on wood board. H 108' x w 80'


"Tango". 2010. 62.5"x80" oil on board

"Secrets" 2010. 48" x 48". Oil on wood."Love" dyptych 2011. 80" x 72 ". Oil on wood."Dragons still do exist" 2010. 80" x 36". Oil on wood."Alice in Wonderland" 2010. 36"x 80". Oil on wood."My Big Sister and Me" 2011. 36"x 44". Oil on wood board."Samba" 2011. 36" x 36". Oil on wood board."DNA of LOVE" 2011. 44"x36". Oil on wood."Angel of Strength"2011. 36"x 44". Oil on wood."Wild at heart" 2010. 36" x 80". Oil on board.

"Infinity's Life" 2011. 36"x80". Oil on wood.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *