“Czy ojcostwo służy mężczyźnie?”

O pożytku z pomocy ojca przy małych dzieciach dobrze wie jego partnerka
i pociechy. Ale czy bycie ojcem, który bardzo czynnie udziela się w rodzinie, służy jego męskości? Badania pokazują, że znacznie spada jego poziom testosteronu, hormonu – symbolu męskości.

New York Times donosi, że przebadano poziom tego hormonu u 600 mężczyzn na Filipinach w wieku 21 lat, wolnego stanu i ponownie
po 5 latach.

Wyniki? Mężczyźni, którzy zostali ojcami mają dwukrotnie niższy poziom testosteronu niż ci, którzy są jeszcze bezdzietni. Największy spadek hormonu męskości zanotowano u mężczyzn, którzy pomagają przy dzieciach ponad 3 godziny dziennie.

Co mają robić? Bić na alarm i unikać zajmowania się własnymi dziećmi?
Naukowcy patrzą na to inaczej.

– To wspaniała nowina! Świadczy o tym, że nie tylko kobiety są biologicznie przygotowane do bycia rodzicem. Mężczyźni też – tłumaczą.

Uznają za naturalne, że u kawalera poziom testosteronu jest wysoki, bo przecież szuka sobie partnerki.
A po urodzeniu dzieci, mniej testosteronu pomaga mu stać się mężczyzną oddanym rodzinie.

Jeszcze jeden element. Inne badania sugerują, że im mniejszy poziom hormonu męskości, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Czy można coś dodać? Tak. Badania na rozwiedzionych amerykańskich żołnierzach sił powietrznych pokazują, że poziom testosteronu wzrasta po rozwodzie.

Danusia Świątek