“Nie płacz kiedy odjadę…”

Czy my, imigranci, jesteśmy mniej wrażliwi na rozstania
z rodziną i przyjaciółmi niż Amerykanie?
Czy nasze dzieci wychowujemy na “twardszych” ludzi niż rodzice, którzy urodzili się w Ameryce? Pytania, które pojawiły się podczas rozmowy czterech matek.

Jestem jedną z nich. Trzy matki są imigrantami, jedna Amerykanka.

– Za 2 tygodnie Helen przenosi się do Waszyngtonu, moja córka dozna szoku. Traci swoją najlepszą przyjaciółkę – mówi Amerykanka. Jej córka ma 8 lat.

– Nie martw się. Smutno jej, ale przecież może wysłać list do koleżanki albo prezent. Wsiądziesz
do samochodu i po 4 godzinach będziesz już w Waszyngtonie – radzę.

– Zaprosiłam Helen do naszego domu. Córka spędziła z nią całą sobotę. Fotografowałam je podczas zabawy, lunchu, kolacji. Zrobię album – opowiada koleżanka. – Będzie płacz.

– Moja mama nam powtarzała jak byliśmy dziećmi; w każdym kraju znajdziesz koleżanki. Jedne zostawiasz, drugie znajdziesz w nowym miejscu – odzywa się matka, która mieszkała na Cyprze, w Anglii, Australii
i Niemczech. Teraz osiadła w Ameryce.

– Okropne co mówisz – twierdzi obruszona Amerykanka. – Czy wasze dzieci nie płaczą, gdy wyjeżdżają od rodzin w waszych krajach? Czy wy nie płaczecie?– pyta Amerykanka.

– Nie mogę płakać. Nie mogę się rozkleić. Czeka mnie kilka godzin podróży na lotnisko. Potem odprawa. Lot prawie 10 godzin – odpowiadam. – Jest mi bardzo smutno i ciężko zostawiać najbliższą rodzinę w Polsce, ale nie okazuję tego podczas pożegnania. Nie chcę, żeby moje córki płakały. Podróż jest długa
i męcząca.

Matki imigrantki mają podobne opinie.
Amerykanka aż otworzyła usta.

– Nie dajecie im przeżyć do głębi swojego smutku podczas rozstania. Pozbawiacie je w ten sposób również możliwości przeżycia szczęścia w 100 procentach – twierdzi.

Czy rzeczywiście? Wrażliwość i okazywanie jej, to dwie różne sprawy.

Nie płacz kiedy odjadę… bo przecież wrócę.

Danusia Świątek