“Czy tu jest cmentarz?”

– Czy tu jest cmentarz? Gdzie jestem? – przecieram oczy. A właściwie je wytrzeszczam.

Stoję samochodem na małym skrzyżowaniu, niedaleko naszego domu. Pada deszcz. Ciemno.
Po prawej stronie ulicy stoi długi rząd nagrobków. Skąd się wzięły?

Ale szybko ze stanu zdezorientowania, wyprowadzają mnie córki.

– Ale piękne groby! – wołają. – My też powiesimy pajęczynę na drzewach!

Idzie Halloween. Niedługo 31 października. Albo kocha się Halloween, albo nienawidzi.
Wszystkie dzieci, które znam w okolicy cieszą się na parady i festyny.

OK, poza jedną dziewczynką. Koreanką, która obruszyła się na zaproszenie Natalie, by uczestniczyła
w naszym domowym przyjęciu.

– Jestem katoliczką – odpowiedziała.

My też. Ale do Halloween podchodzimy tylko jako dnia do zabawy przebierańców. Będziemy podziwiać wielką Paradę Halloweenową w mieście.

Kimberly i Natalie dekorują nasz główny pokój papierowymi dyniami i duszkami. Własnoręcznie pomalowane dynie stoją na schodach. Kupiłyśmy białą i pomarańczową pajęczynę, którą okryjemy dwa duże krzaki przed drzwiami. Za dwa dni organizujemy budowanie papierowych domków halloweenowych dla 10 dzieci w naszym domu.

W ruch poszły kartki książki z horrorami dla najmłodszych (!?) „More Scary Stories to Tell in the Dark”. Natalie czyta krótkie opowiadania na głos, gdy przygotowuję kolację.

– “Pewnego dnia John Sullivan szedł ulicą” – słyszę. – “Nie umiał wytłumaczyć co tam robił i gdzie był wcześniej. Nie wiedział nawet, która była godzina. Zobaczył kobietę idącą w jego kierunku i zatrzymał ją.
– Czy możesz powiedzieć która jest godzina? – zapytał.
Kiedy go zobaczyła, zaczęła krzyczeć i uciekać…”

Idzie wytrzymać ten horror. A co ciekawe, będzie recenzja z opowiadań. W bibliotece nagrywane są wypowiedzi dzieci na temat książek i zamieszczane na jej portalu. Rusza podcast.

Happy Halloween dla tych, którzy lubią ten dzień.

Danusia Świątek