“13-letnia Babysitter”

Muszę wyjść wieczorem na ważne zebranie. Mąż nadal w pracy. Kto zostanie z córkami?
Szukam opiekunki najbliżej domu jak tylko mogę. Jest.

Sąsiadka. 13-letnia A. Jej mama mówi, że nastolatka skończyła kurs opiekunki do dzieci i jest odpowiedzialna. Trochę… młoda, ale jestem przyciśnięta do muru. Czasu mało. Wybór limitowany.

Kimberly i Natalie cieszą się, bo wolą starszą koleżankę niż dorosłą osobę, z którą spędzą 2 godziny.

– Zastanówcie się, co chcecie z nią robić? – pytam.
– Układankę. Pobawimy się pet shopami (plastikowymi zwierzątkami). Zapytamy jak jest w jej middle school (gimnazjum)…

Jest plan działania.

Punktualnie o 7 wieczorem pojawia się w drzwiach drobna brunetka w niebieskich dresach. Uśmiechnięta. Siada z Kimberly i Natalie na dywanie. Rozmawiają.

Na mnie czas. Zostawiam numer mojej komórki.

Kiedy można zostawić samo dziecko w domu? Czy są jakieś przepisy w tej sprawie w stanie Nowy Jork?
Sprawdzam. Nie ma. Ale w innych stanach i ta kwestia jest uregulowana prawnie.

W Maryland np. zostawienie samego dziecka w domu, które nie ma 8 lat, jest uznawane za nielegalne. W stanie Connecticut sugeruje się, że dziecko powinno mieć 12 lat, by mogło być pozostawione bez opieki dorosłej osoby. The New York Times donosi, że aż 3 miliony dzieci w USA, poniżej 13 roku życia zajmuje się sobą w domu, po powrocie ze szkoły.

Druga sprawa, którą sprawdzam, to ile minimum lat musi mieć babysitter w stanie Nowy Jork.
Okazuje się, że kurs można już brać jak ma się 11 lat. W bibliotekach publicznych organizowane są
6-godzinne kursy przez Czerwony Krzyż. Ta organizacja równiez pokrywa ich koszty. Czerwony Krzyż uczy jak przewinąć i ubrać maluchy, przygotować prosty posiłek. Jak zachować się, gdy dziecko potrzebuje pomocy lekarza itd. Niektórzy rodzice zapisują dzieci na kurs, bo chcą, żeby były przeszkolone na własne potrzeby. Gdy same zostaną w domu. Pożyteczny pomysł.

Wracając do naszych dzieci. 13-letnia babysitter spisała się bardzo dobrze. Skasowała 10 dolarów za każdą godzinę. Pewnie wróci, gdy zajdzie potrzeba.

Danusia Świątek