DPS

“309 tajemnic”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Nie każde tajemnice powinny zostać tajemnicami. Zwłaszcza te, które mogą pomóc dzieciom.

Jedna z matek w polskiej szkole sobotniej podeszła do mnie i powiedziała:
– Koniecznie musisz przeczytać książkę „What High Schools Don’t Tell You”. Jestem ciekawa jaka jest twoja opinia na jej temat.

Pożyczyła książkę. Właśnie ją czytam. Książka stanowi zbiór 309 tajemnic, o których nie mówią szkoły średnie. Jej autorka, Elizabeth Wissner-Gross, jest strategiem d/s edukacji. Uważa, że dziecko i jego rodzice powinni zacząc planować drogę do college czy na uniwersytet, gdy uczeń ma 13-14 lat.

Za wcześnie? Nie, zdaniem Wissner-Gross, która pomaga swoim klientom rozpoznać ich marzenia zawodowe i zaplanować drogę do ich realizacji. Autorka uważa, że dostanie się na wymarzone studia jest dużo łatwiejsze, jeśli ma się plan i systematycznie przez 3-4 lata do niego dąży. Nie wystarczy przygotowywać się w ostaniej klasie szkoły średniej.

Prestiżowe uczelnie chcą też wymarzonych studentów i mają ustalone kryteria przyjmowania. Szanse ucznia rosną proporcjonalnie do jego przygotowania się.

– Dlaczego zabierać dziecku dzieciństwo i planować kierunek studiów już w wieku 13 lat? – słyszę słowa innej matki, której pokazałam książkę. – Dziecko ma wystarczająco dużo presji i stresu w szkole i na zajęciach ze sportu, albo innych po lekcjach. Dorzucać jeszcze myśl o studiach? Nie, nie…

– Przecież 13-letnie dziecko nie wie, co będzie robić w życiu – obrusza się kolejna mama.

Każda mama ma trochę racji. Ale jestem za wczesnym poszukiwaniem zainteresowań dziecka i ich rozwijaniem.

Nie musimy wprost nazywać wysłania naszej pociechy na np. letni obóz matematyczny przygotowaniem do college. Ale dwa czy trzy takie obozy na pewno poszerzą jej matematyczne umiejętności i mogą dać większe poczucie pewności siebie, gdy trzeba będzie wybierać kierunek studiów.

Przesłaniem książki nie jest przeuczenie dziecka, a jedynie zachęcenie rodziców i ich dzieci, by mieli plan działania pt. college. Plan można modyfikować w miarę zmiany zainteresowań. „What High Schools Don’t Tell You” obfituje m. in. w informacje na temat różnych obozów specjalistycznych i rozwijających kursów.

Tak, polecam książkę każdej mamie i każdemu tacie!

Danusia Świątek


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *