“Sadurski polskim dzieciom w Ameryce”

Wystawa satyrycznych rysunków Szczepana Sadurskiego pt. “Sadurski polskim dzieciom w Ameryce” w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika
w Mahwah, NJ, rozpoczęła objazdową ekspozycję tego artysty w polonijnych szkołach w Ameryce.

“W sobotnie przedpołudnie, nasza szkoła rozbrzmiewała śmiechem” – mówi Teresa Osadnik, dyrektor placówki. – “Śmiali się wszyscy; dzieci, rodzice, dziadkowie i nauczyciele za sprawą rysunków pana Sadurskiego. Trudno było się dopchać do tablic z karykaturami. Nikt nie ruszał się z miejsca. Widać było wyciągniete paluszki dzieci i ich okrzyki: ‘popatrz na samolot’, ‘kura i jajko’, ‘gwiezdne wojny’. A przede wszystkim było słychać głośny śmiech dzieci. Mam nadzieję, że śmiech, który rozlegał się w szkole podczas wystawy, zostanie z nami na dłużej”.

Dzieci i dorośli głosowali na najzabawniejszy rysunek. Wygrała praca, na której pies mówi do myśliwego strzelającego do kaczek: “Uważaj, ten z prawej to Małysz”.

Uczniowie, zarówno pierwszaki, które zaczynają czytać po polsku, jak i starszaki, potrafili odczytać humor słowny i sytuacyjny Sadurskiego.

“Podobają mi się wszystkie prace, bo prowokują śmiech” – wyznaje 14-letni Antoś Tokarz. – “Zabawne rysunki potrafią poprawić mi humor, ale tylko wtedy, gdy nie jestem w bardzo złym humorze” – dodaje.

13-letni Norbert Dworakowski, który bardzo dokładnie obejrzal wszystkie prace stwierdza: “Gdybym miał takie fajne pomysły jak pan Sadurski, to też bym chciał rysować. Ale teraz nie mam”.

Wystawie rysunków patronuje portal www.DobraPolskaSzkola.com

Danuta Świątek

* Polonijne szkoły, które chciałyby zaprezentować swoim uczniom wystawę rysunków Szczepana Sadurskiego, prosimy o kontakt na adres email: dobrapolskaszkola@interia.pl