“Polska nauczycielka najlepsza w Nowym Jorku!”

O takich ludziach jak pani Eliza Kuberska mówi się: nauczyciel z powołania. Od kilku lat pracuje w prestiżowej Hunter College High School. I to właśnie ona, wraz z sześcioma innymi nowojorskimi nauczycielami, otrzymała nagrodę Sloan Awards for Teaching Excellence in Science and Mathematics. Dziś młodziutka pani profesor w rozmowie z reporterem Super Expressu, opowiada
o swojej nauczycielskiej pasji i zamiłowaniu do matematyki, której uczy.

SE: Skąd u Pani zamiłowanie do matematyki, która…wielu osobom wydaje się być przedmiotem nieatrakcyjnym?

Eliza Kuberska: Wszystkie architektoniczne cuda wynoszą
się z geometrii, jak można jej nie podziwiać? Tak, jak esperanto uważane jest za język międzynarodowy, matematyka pozwala ludziom z różnych krajów komunikować się, ale też rozwiązywać różne zagadnienia. Ostatnio słyszałam wykład o matematycznym modelowaniu korków ulicznych w Nowym Jorku, aby znaleść rozwiązanie na czas marnowany podczas szczytów. Osobiście pokochałam geometrię poprzez rozmowy z moim tatą, który nauczył mnie konstrukcji geometrycznych badrzo wcześnie. Moja mama tymczasem budziła we mnie zamiłowanie do literatury i … praw człowieka.

SE: Dlaczego zdecydowała się Pani na uczenie w szkole i jak udało się Pani dostać pracę
w tak prestiżowym miejscu jak Hunter College High School?

Eliza Kuberska: Oprócz moich rodziców, Alicji i Edwarda Kuberskich, miałam wspaniałych nauczycieli matematyki, Wacławę Wiatrakiewicz w Polsce i Edwarda Sahagiana w Stanach. Oni nadal są moją inspiracją. Poza tym, od szkoły podstawowej pomagałam kolegom i koleżankom w matematyce, zatem zawód nauczyciela był mi jak najbardziej bliski. Przez przypadek i dobrą wolę moich kolegów z pracy dostałam pracę w Hunter College High School. Była to propozycja pracy tylko na jeden rok, ale zaproponowano mi przedłużenie i nadal tu jestem.

SE: Proszę powiedzieć kilka słów o nagrodzie, którą Pani otrzymała. Czym ona jest dla Pani?

Eliza Kuberska: Nagroda wydaje mi się niezasłużonym, lecz bardzo wzruszającym gestem ze strony moich uczniów. Jestem wdzięczna i myślę o niej jako o nagrodzie dla całego departamentu, bo każdy
z moich współpracowników pomaga mi niemal codziennie. Mogę śmiało powiedzieć, że to dzięki nim rozwijam się jako nauczyciel. Czuję, że nie zasłużyłam na nią, bo poznałam w NYC nauczycieli, którzy potrafią stworzyć magięi przekształcić trudne twierdzenie w coś bardzo intuicyjnego. Larry Zimmerman jest takich nauczycielem.

SE: Przyznam, że matematyka nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem, bo wydawała się bardzo trudna. Czy tak jest w istocie?

Eliza Kuberska: Tak, matematyka jest trudna. Lecz kto cieszy się z wejścia na Nosal, gdy właśnie schodzi z Rysów?

Rozmawiał: Mariusz Wolfe
Super Express