DPS

“Idź spać!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

W ramach lekcji otwartych dla rodziców trafiłam na zajęcia w klasie Kimberly. Godzina 9 rano.

– Komu zawdzięczamy jabłka w Ameryce? – pyta nauczyciel.

Podnosi się kilka rąk do góry. Zgłaszają się nawet ci uczniowie, którzy trzymają głowę na ławkach. W grupie dwadzieściorga dzieci, pięcioro 8-latków wygląda na zmęczonych. Nic dziwnego, bo w Ameryce nie wysypiają się dzieci i dorośli.

Wpadł mi do rąk najnowszy raport CDC na temat skutków niewyspania u nastolatków. Wynika z niego, że młodzież, która śpi mniej niż 8 godzin na dobę, częściej zagląda do kieliszka, pali papierosy i popada
w nastroje samobójcze, niż ich wyspani rówieśnicy.

Krajowa Fundacja d/s Snu zaleca, by dzieci w wieku 10-17 lat spały od 8.5 godziny do 9.25 w ciągu doby. Najnowszy raport donosi, że aż 70 procent uczniów szkół średnich śpi znacznie mniej, niż trzeba.

Dziwne? Nie. Wieczorami nastolatki przecież także e-mailują, sms-ują, facebook-ują etc. Informacja zalewa młodego człowieka, który nie zawsze umie wybierać co jest ważne. A rodzice też są w sieci.

Każdy cierpi na brak snu. Tyle tylko, że my jako uczniowie, nie mieliśmy takiej technologii w rękach.
Obcowania z nią też trzeba uczyć się.

A wracając do pytania nauczyciela w sprawie jabłek, pionierem sadownictwa w Ameryce był Johnny Appleseed Chapman.

Danusia Świątek


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *