“Jak masz na imię?”

Jak masz na imię? Tak, jak rodzice wybiorą. Obecnie rodzice przyznają się, że wybór staje się coraz trudniejszy. Przyczyna? Chęć bycia w zgodzie z modą i poszukiwanie interesującego imienia.

Najnowsze badania opinii wśród rodziców, przeprowadzone przez portal www.yourdomainename.com mówią,
że co dziesiąty rodzic nie jest zadowolony z dokonanego wyboru.
Na ogół imię zostaje wybrane zanim dziecko przyjdzie na świat.
A potem okazuje się, że imię nie pasuje do córki albo syna.

– Nie można się z tym męczyć – twierdzą eksperci. – Dziecko do około 5 miesiąca nie rozpoznaje swojego imienia, gdy jest wypowiadane przez mamę czy tatę.

Bez większych skrupułów można szybko zacząć proces zmiany imienia. Niestety, wiąże się to z urzędową drogą. Trzeba wypełnić petycję (petition for a name change), którą musi zatwierdzić sąd.

Niektórzy rodzice korzystają z pomocy prawnika, inni sami regulują sprawę. W różnych stanach są różne koszty od 65 do 150 dolarów. Cała procedura zajmuje kilka miesięcy. A w przypadku samotnych rodziców, (w niektórych stanach) dochodzi jeszcze kwestia zgody zarówno matki, jak i ojca na papierze.

Uważam, że to jest lepsze rozwiązanie niż używanie imion, które nam się podobają, ale nie są oficjalnie przypisane dzieciom. Mam takie trzy przypadki w rodzinie. Dzieci, które dorosną, a przyzwyczają się do imion nie z aktu urodzenia, życie może skomplikować się w różnych urzędach.

A co z naszymi córkami? Przyznaję, że długo wybieraliśmy dla nich imiona zanim przyszły na świat.
Kimberly wygląda dla nas jak… Kimberly, a Natalie jak Natalie.

Ale imię naszego psa zadawala nie tylko nas, psa, ale wielu nieznanych nam ludzi, spotykanych na ulicy.

– Mr. Gates? Tak, jak ten z Microsoft?

Imię wywołuje uśmiech na licznych twarzach i pies jest bardzo dobrze znany w okolicy.

Właściwe imię dla dziecka, to zasługa rodziców.
Nie ma dyskusji.

Danusia Świątek