“Mama nie będzie miała dzieci”

– Moja mama miała operację, żeby już nie rodzić dzieci – wyznaje 8-letnia Reese.

Dziewczynka przyszła pobawić się z Kimberly i Natalie. Wyznanie pojawiło się znienacka, gdy razem jadłyśmy zupę pomidorową. Pewnie to jest najnowsza wiadomość dla Reese i chce się nią podzielić.

– Twoja mama nie chce mieć więcej dzieci? Dlaczego? – dziwi się Natalie.
– Urodziła już czworo.
– Jak to można zrobić, żeby nie mieć dzieci? – docieka młodsza córka podczas, gdy Kimberly nie przerywa jedzenia.
– Idzie się do szpitala i doktor robi coś w brzuchu.
– Co?
– Dokładnie nie wiem – przyznaje Reese i wzrusza ramionami. – Ale moja druga mama chce mieć jeszcze jedno dziecko.

Patrzę na Reese, drobną blondynkę w okularach. Jak szybko wchodzi w bardzo poważne sprawy.
Jej biologiczna mama opuściła ją, gdy miała 2 miesiące. Wychowanie dziecka przejął ojciec. Obecnie dziewczynka ma kontakty z mamą, która mieszka na Florydzie.

Przez ostatnie 3 lata poznałam cztery narzeczone jej taty. Każda z nich ‘matkowała’ na swój sposób dziewczynce. Wreszcie tata ożenił się w maju i w sierpniu urodził się przyrodni brat Reese. Nowa mama jest sympatyczna i zajęta swoim maluszkiem. Wylewnie dziękuje, gdy zabieram dziewczynkę do naszego domu.

– Nawet nie wiesz, jak bardzo mi pomagasz – powtarza.

Nie wiem. Ale wiem jedno, że Reese jest bardzo wrażliwym dzieckiem i dzięki niej w naturalny sposób wywiązują się rozmowy z Kimberly i Natalie na trudne tematy.

Rozmowy stymulujące do myślenia.

Danusia Świątek