“Królowa pomidorowa”

Kiedy zaczynamy się uczyć? W szkole? Czy gdy stawiamy pierwsze kroki? Uczymy się od urodzenia? A może jeszcze wcześniej?

Najnowsze wyniki badań prowadzonych przez psychologów i biologów mówią, że uczymy się zanim urodzimy się, w czasie życia płodowego!

Ciekawie o tym pisze Annie Murphy Paul, autorka książki „Origins: How the Nine Months Before Birth Shape the Rest of Our Life”.

A zatem czego uczymy się już w brzuchu mamy? Jej głosu. Smaków. Zapachów. Poznajemy motywy muzyczne z filmów i seriali, które mama ogląda w czasie ciąży. Bohaterów książek dla dzieci, które czyta na głos.

9 miesięcy ciąży kształtuje upodobania dziecka. Urodzone dziecko wie więcej niż jeszcze do niedawna przypuszczano.

A zatem pojawia się wielka szansa, by ‘zaprogramować’ u niego zdrowe nawyki żywieniowe. Zapobiec nadwadze i innym chorobom. Nie muszę przypominać kobietom w ciąży, żeby zdrowo odżywiały się i spacerowały.

Ale jest coś, o czym wcześniej nie czytałam. Zacytuję Annie Murphy Paul: jedzcie czekoladę, która obniża ryzyko wysokiego ciśnienia u dziecka. Tego nie robiłam.

Ale za to objadałam się zupą pomidorową. Teraz mam już nawet naukowe wytłumaczenie dlaczego moje córki uwielbiają pomidorówkę.

Danusia Świątek