DPS

“Organiczne i naturalne”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Początkowo żywność organiczna była dostępna tylko w sklepach z tzw. zdrową żywnością. Obecnie możemy ją znaleźć we wszystkich supermarketach tuż obok tej zwykłej. I mamy dylemat. Kupić jabłka uprawiane w sposób konwencjonalny, czy te z etykietką „organic”? Oba rodzaje jabłek wyglądają apetycznie, jabłuszka błyszczą się, mają piękny czerwony kolor. Wszystkie zawierają witaminy, nie zawierają tłuszczu, soli ani cholesterolu. Które wybrać?

Koszt produkcji nieorganicznej jest zazwyczaj niższy, ale czy jedzenie organiczne jest bezpieczniejsze dla zdrowia lub zawiera więcej wartości odżywczych? Czy organiczna żywność rzeczywiście jest zdrowsza, bezpieczniejsza, bogatsza w wartości odżywcze? Jaka jest różnica między organiczną żywnością a zwykłą, konwencjonalną biorąc pod uwagę wartości odżywcze, bezpieczeństwo i ceny?

Organiczne vs nieorganiczne

Słowo „organic” dotyczy sposobu uprawiania i przetwarzania produktów żywnościowych, takich jak owoce, warzywa, zboża, nabiał i mięso. Organiczny sposób produkcji rolniczej polega na stosowaniu metod stymulowania płodności gleby, ochrony wód oraz redukcji zanieczyszczeń. Rolnicy stosujący produkcję żywności organicznej nie używają konwencjonalnych metod nawożenia ziemi, kontroli chwastów czy zapobiegania chorobom u zwierząt. Przykładowo, zamiast stosować chemiczne środki chwastobójcze, farmerzy raczej stosują na swych polach rotację zbóż oraz nawozy naturalne.

Oto niektóre z głównych różnic pomiędzy produkcją konwencjonalną a organiczną:

Jak rozpoznać produkty organiczne?

Departament Rolnictwa USA (USDA) wprowadził program certyfikowania żywności organicznej według ściśle określonych wymogów. Warunki te określają standardy uprawy roślin i hodowli zwierząt oraz przetwarzania żywności.

Każdy produkt organiczny musi posiadać certyfikat USDA. Nie dotyczy to jedynie producentów, których roczne dochody ze sprzedaży wynoszą mniej niż 5 tys. dolarów, jakkolwiek i oni muszą zachowywać wspomniane standardy określone przez USDA. Stosowanie plakietki USDA jest dobrowolne, ale znakomita większość producentów jej używa.

Owoce, warzywa, jajka oraz inne jednoskładnikowe produkty, jeśli są organiczne, posiadają etykietkę USDA oraz oznakowanie jako „100% organiczne”. Żywność wieloskładnikowa, jak na przykład płatki śniadaniowe, również znakowane są etykietą USDA, ale oprócz tego musi się na nich znajdować informacja w zależności od ilości organicznych składników:
100% organic – aby móc użyć tej frazy produkt musi być w całości organiczny lub zawierać tylko i wyłącznie składniki organiczne
Organic – aby móc użyć tej frazy produkt musi się składać w minimum 95% ze składników organicznych
Produkty, które zawierają 70% składników organicznych mogą być oznakowane jako „wyprodukowano przy użyciu elementów organicznych”.

Czy „organic” i „natural” oznaczają to samo?

Okazuje się, że nie. Na etykietach mogą pojawić się takie opisy jak „natural” (naturalny), „all natural” (wszystko naturalne), „free-range” (wypas na przestrzeni otwartej) czy też „hormone-free” (nie zastosowano hormonów). Oznakowania te są być może zgodne z rzeczywistością, ale nie oznaczają, że dany produkt jest organiczny. Tylko te produkty, które są wytwarzane zgodnie ze standardami określonymi przez USDA mogą otrzymać etykietę „organic”.

Czy żywność organiczna jest bogatsza w składniki odżywcze?

Tak naprawdę, nie wiadomo. Ostatnio przestudiowano materiały i artykuły zebrane w ciągu ostatnich 50 lat traktujące o wartościach odżywczych zawartych w żywności wytwarzanej organicznie i konwencjonalnie. Z badań wynika, że oba rodzaje żywności dostarczają podobnych ilości wartości odżywczych.

Wiele czynników decyduje o wyborze rodzaju żywności. Niektórzy wybierają organiczną, bo im bardziej smakuje. Ale inni popierają żywność organiczną również z innych powodów:

Pestycydy – konwencjonalni producenci używają środków chemicznych do ochrony swych upraw przed szkodnikami czy chorobami. Środki te pozostają na roślinach. Niektórzy ludzie kupują więc żywność organiczną, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko narażenia się na spożycie chemikaliów wraz z żywnością. Zgodnie z USDA producenci żywności organicznej używają znacznie mniejszych ilości pestycydów. Jakkolwiek, resztki środków chemicznych pozostających na produktach zarówno organicznych jak i nieorganicznych nie przekraczają norm bezpieczeństwa.

Konserwanty i polepszacze – regulacje dotyczące produkcji organicznej zabraniają stosowania konserwantów, sztucznych barwników, słodzików, wzmacniaczy zapachu i smaku itp.

Środowisko – niektórzy ludzie kupują żywność organiczną kierując się względami środowiska, gdyż wedle założeń produkcja taka jest przyjazna środowisku naturalnemu poprzez redukcję zanieczyszczeń, oraz oszczędność wody i odpowiedniej kultywacji gleby.

Jakie są minusy kupowania żywności organicznej?

Przede wszystkim jej cena. Żywność organiczna zazwyczaj kosztuje więcej niż konwencjonalna. Częściowo spowodowane to jest wyższymi kosztami produkcji. Z uwagi na to, że do produkcji organicznej nie stosuje się konserwantów, owoce i warzywa pozyskiwane w ten sposób szybciej się psują. Również zazwyczaj daleko im do idealnego wyglądu – mają dziwne kształty, są mniejsze. Jednakże każdy rodzaj produkcji musi spełniać wymogi bezpieczeństwa i jakości.

Użyteczne wskazówki

Niezależnie od wyboru żywności warto pamiętać, aby:
• Wybierać żywność zróżnicowaną, pochodzącą z wielu różnych źródeł.
• Kupować warzywa i owoce sezonowe.
• Czytać dokładnie etykiety.
• Zawsze myć świeże owoce i warzywa pod bieżącą wodą.

Agnieszka Lewandowska
www.polskarodzina.com


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *