“Zobaczyć innych”

Przechodzę wczoraj ulicą. Wieczorny mrok okrył świat.
Z uchylonego okna samochodu słyszę pytanie:
– Co ty tu robisz?

Byłam przygotowana na pytanie o drogę. Podchodzę bliżej, chwytam się otwartego okna. Samochόd pomaleńku dojeżdża do skrzyżowania, a my kontynuujemy dalej naszą rozmowę.
– Ja Ciebie znam.
Pytam “skąd?”. Odpowiada “z kościoła. Mieszkamy razem w tym okręgu kilka lat.”

Podał mi imię. W sekundzie zapomniałam.
– Znam Twoją rodzinę – uśmiecha się do mnie – Co ty tu robisz? Czy tu teraz mieszkasz?
– Nie – odpowiadam – przyjeżdżam tu uczyć się hiszpańskiego. A Ty co tu robisz?
– Jadę do kolegi – i znów moja rozmowa związana z jego osobą.
– Ja Ciebie nie znam, nigdzie nie chodzę. Mieszkam w Nowym Jorku 17 lat i nigdy Cię nie spotkałam.
– Ja wiem, że ty nigdzie nie chodzisz. Jesteś sama ze swoją samotnością.

Zmiana świateł. Mój nieznajomy musiał odjechać przesyłając mi słowo “trzymaj się!” i piękny uśmiech. Zawrόciłam do mojego samochodu. Ogarnął mnie straszny chłόd. Wszystkie myśli odeszły. Została mi pustka w głowie. Nie wiem, jak wrόciłam do domu. Dzięki Bogu szczęśliwie. Radość i zarazem strach.

Czy ja rzeczywiście jestem zaślepiona tym moim życiem? Idę tylko do przodu, nie widząc ludzi otaczających mnie. Mój nieznajomy odjechał, a ja ciągle myślę i zastanawiam się, czy go jeszcze kiedyś spotkam? A może to jakiś znak, dany mi przez Boga, żebym rozejrzała się wokoło siebie? Popatrzyła na ludzi, którzy mnie otaczają? A może ktoś wyciąga do mnie rekę prosząc o pomoc, a ja zadumana w sobie nie widzę nikogo?

Od dziś postanawiam uśmiechać się więcej. Widzieć wokół siebie ludzi szczęśliwych, bo ten mój nieznajomy wyglądał na szczęśliwego. Ja również muszę się więcej uśmiechać. Maleńkimi kroczkami podejść do nich, by ogarnęła mnie ich przyjaźń, radość i wiara w drugiego człowieka. To będzie moje szczęście, które będzie mnie prowadziło przez życie.

Zofia Biała