DPS

“Łagodny jak prezydent?”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Przed bramą Białego Domu poszły w ruch aparaty fotograficzne. Nasz też. Akurat na wózku widłowym wyjeżdżają choinki
z rezydencji prezydenta.

– Osiem – woła Natalie, która liczy każde drzewko leżące na ziemi.

Widać poświąteczne porządki, gdy prezydent Obama z żoną i dwiema córkami wygrzewa się na Hawajach. Zastanawiam się jakim ojcem jest Obama? Łagodnym? Twardym?

Skąd te myśli? Kimberly i Natalie są w trakcie czytania książki o prezydencie Lincolnie z popularnej serii dla dzieci „Who Was”.

Na głos czytają fragmenty biografii, gdy wieczorem wracamy do hotelu. Dowiadujemy się, że Lincoln pozwalał synom rozrabiać w Białym Domu. I to jeszcze jak!

8-letni Tad, w wieku Kimberly, raz wjechał na fotelu, który ciągnęła koza, do sali przyjęć na elegancką kolację wydawaną przez prezydenta. Tad i jego o dwa lata starszy brat potrafili wspinać się po plecach taty nawet podczas ważnych spotkań służbowych. Czasami też drzemali na podłodze w jego biurze, gdy omawiano sprawy wagi państwowej. Aż wierzyć się nie chce, że ponad 150 lat temu chłopców wychowywano bez dyscypliny.

Książka „Who Was Abraham Lincoln?” porusza też sprawy depresji prezydenta, na którą cierpiał przez całe życie. Pokazuje go jako człowieka, a nie tylko zasłużonego przywódcę kraju.

Lincoln nadal jest wielki w Waszyngtonie. Wieczorem wybraliśmy się do jego memorial, czyli przed wielki pomnik. Pomnik siedzącego Lincolna. Wtedy wygląda on jeszcze bardziej dostojnie. Tutaj też błyskają flesze. Zresztą na każdym kroku w Waszyngtonie jest coś ciekawego do sfotografowania.

Na koniec; dzisiejszy dziennik The Washington Post donosi, że na liście tegorocznych bestsellerów książkowych jest pozycja o Lincolnie. „Killing Lincoln” Billa O’Reilly. Zabójstwo prezydenta nadal jest fascynującym tematem do pisania i rozmowy.

Ciekawe, co przeczytam w książkach o Obamie – ojcu i jego córkach, gdy skończy swoją prezydencką kadencję? W czasach, gdy dyscyplina wychowania dzieci jest niska.

Danusia Świątek


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *