“Przewróć, przyciskaj!”

Święta za nami. Prezenty rozdane. Pewnie w wielu domach, dzieci dostały książki elektroniczne. Reklamy w mediach przekonują, że właśnie te formy książek są potrzebne do rozwoju malucha. Co jest lepsze dla małych dzieci do 6 roku życia, gdy uczą się czytać: E-książka czy tradycyjna książka?

Naukowcy z Temple University w Filadelfii i Erikson Institute w Chicago dokładniej zastanowili się nad odpowiedzią. Przyjrzeli się jak 33 dzieci i ich rodzice wspólnie czytają elektroniczne książki i tradycyjne.

Gdy maluchy w wieku 3-5 lat miały w rękach elektroniczne książki, rodzice najczęściej wypowiadali:

– Naciśnij!
– Ostrożnie!
– Trzymaj w ten sposób.

Koncentrowali się na tym, jak obsługiwać urządzenie, a nie o czym jest książka.

Podczas czytania tradycyjnej książki, rodzice zadawali pytania:

– Jak myślisz, co zdarzy się za chwilę?
– Jak zakończy się książka?

Wniosek? Czytanie tradycyjnej książki pozwala dzieciom szybciej nauczyć się czytać niż obcowanie
z e-książką i pobudza ich wyobraźnię. Nie można przeceniać możliwości techniki.

Nie znaczy jednak, że nie należy elektronicznych książek używać. Wszystko z umiarem. Osobiście mam większą przyjemność podczas przewracania kartek książki, niż wpatrywania się w ekran e-booka.
Pilnuję, żeby moje dzieci widziały mnie z tradycyjną książką w ręku.

Tata żyje z techniką za pan brat. Ale zgadza się ze mną, że fizyczna forma książki jest najlepszą dla naszych dzieci. Przyjemnie jest patrzeć jak pociechy trzymają książki w rękach i potrafią się zaczytać.

Każda forma jest dobra, gdy bierze się pod uwagę, by dziecko wystarczająco dużo czytało.

A zatem zamiast w 2012 roku siadać przed telewizorem, przewróćmy kartkę książki albo przyciskajmy palec do e-booka.

Danusia Świątek