Collegiate School w Nowym Jorku.

Prywatna szkoła dla chłopców. Jedna z najlepszych w kraju według rankingów różnych magazynów. Każdy rocznik
w szkole liczy około 50 uczniów. Większość z nich pochodzi
z zamożnych rodzin. Ponad jedna czwarta nauczycieli ma doktorat.
„Celem szkoły jest uczenie każdego chłopca tak, by osiągał swój najwyższy poziom rozwoju intelektualnego, etycznego, artystycznego i fizycznego” – głosi motto Collegiate.

KLASY: od zerówki do szkoły średniej. 640 uczniów w roku szkolnym 2011/2012.
LOKALIZACJA: 260 West 78th Street, New York, NY.
TELEFON: 1-212-812-8500
WEBSITE: www.collegiateschool.org
ROK ZAŁOŻENIA: 1628
CZESNE: $37,500

Wśród przedmiotów nauczania na poziomie szkoły średniej są m. in. francuski, chiński, łacina, greka, religia i etyka, muzyka, teatr, informatyka.

Uczniowie mają do wyboru wiele dyscyplin sportowych jak chociażby koszykówkę, baseball, lekkoatletykę. Można też grać w tenisa, uprawiać jogę i podnosić ciężary.

Lista absolwentów, którzy osiągnęli sukcesy zawodowe jest długa. Warto tu wspomnieć też o John F. Kennedy i aktorze David Duchovny.

Niektórzy twierdzą, że wielu absolwentów wychodzi ze szkoły z przekonaniem, że są lepsi od innych. Zarzuca się im naturę egotystyczną.

Opracowała: Danuta Świątek