DPS

“Żeby nie było nudno”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Od lewej: Zdzislaw Hofman, Krystyna Klecha, Grazyna Wisniewska, Dorota Andraka, Teresa Osadnik, Joanna Uszynski, Mariusz Gajewicz.

O tym, żeby nie było nudno na lekcjach w polonijnych szkołach – marzą dzieci. Podobnie marzą ich rodzice. Nauczyciele też chcieliby, żeby na ich zajęciach było ciekawie.

Skąd brać pomysły na urozmaicenie nauki? Na przykład z warsztatów metodycznych zorganizowanych przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających.

8 stycznia odbyły się właśnie takie warsztaty w Passaic, NJ, gdzie zajęcia prowadzili specjaliści z Polski: Grażyna Wiśniewska z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie i Zdzisław Hofman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Poruszano na nim tematy: „Poprzez zabawę i lekturę ku wartościom” i „Budowa poczucia tożsamości i motywowanie dzieci i młodzieży
do nauki”.

„Z warsztatów wyniosłam bardzo dużo” – mówi Teresa Osadnik, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ. – “Szczególnie podobał mi się sposób interpretowania „Bajki o Czerwonym Kapturku”. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Każda z nich reprezentowała jedną z bajkowych postaci: wilka, gajowego, Kapturka i babcię.

Gdy moderator czytał bajkę, grupy pokazywaly czynności, które dana postać wykonuje. Wilk na przykład wyciągał przed siebie dwie łapy, kladł jedną na drugą i ruszał nimi w góre i w dół, imitując ruchy paszczy.
Zastanawiam się dlaczego sama nie wpadam na taki prosty pomysł, lecz bardzo użyteczny w rozumieniu bajki”.

Mariusz Gajewicz, nauczyciel z tej samej szkoły, postara się wprowadzić na swoich zajęciach elementy ruchowe.
„Bardzo spodobała mi się propozycja wprowadzania np. jakiejś zabawy, wykonania czynności, która pozwoli uczniowi chociaż na chwilę oderwać się od ławki.” – mówi Gajewicz – “My, nauczyciele, jesteśmy ciągle w ruchu, chodzimy po klasie, wstajemy, siadamy na krześle. Ciągle coś robimy, więc nie nudzimy się. Może uczeń nam tego zazdrości?”

Krystyna Klecha, nauczycielka najmłodszej klasy (4-5 latków) w Mahwah wróciła z warsztatów
z postanowieniem, iż zrobi małą inscenizację popularnych bajek w klasie.
„To będzie super zabawa i dzieci głębiej przeżyją bajkę, zapamiętają głównych bohaterów” – zapowiada.

Każde spotkanie nauczycieli w większym gronie jest okazją do wymiany doświadczeń.
„Z takiego spotkania jakim były warsztaty, wynosi się nie tylko wskazówki i wiedzę, którą przekazują nam wykładowcy, ale również cenne informacje od doświadczonych nauczycieli” – mówi Gajewicz.

W warsztatach, które odbyły się w Passaic, w Polskiej Szkole Dokształcającej przy Parafii Matki Boskiej Różańcowej uczestniczyło 78 nauczycieli. Ich koszty pokryła Centrala Polskich Szkół Dokształcających.

„Już teraz pytamy, kiedy spotkamy się na kolejnych warsztatach?” – mówi Osadnik.

Opłaca się uczestniczyć w warsztatach.

Danuta Świątek


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *