DPS

“Jan Karski – Niezłomny Emisariusz”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

15 stycznia br. w Konsulacie RP w Nowym Jorku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na scenariusz lekcji multimedialnej pt. „Jan Karski – Niezłomny Emisariusz”. Na konkurs wpłynęło 11 prac nauczycieli z 10 szkół. Konkursowi patronowali: Centrala Polskich Szkół Dokształcających, Muzeum Historii Polski w Warszawie i Polski Konsulat RP w Nowym Jorku.

W Konkursie pierwszą nagrodę otrzymała Monika Karczmarczyk z Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Cyryla i Metodego, Brooklyn, NY ($800). Nagrodę drugą przyznano Sylwii Nowak z Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Różańcowej, Passaic, NJ ($700). Trzecia nagroda przypadła dla Aliny Zawojski z Polskiej Szkoły Sobotniej im. Ks. J. Popiełuszki w Derby, CT ($600).

Na konkurs nadesłano również prace z następujących szkół:
Polskiej Szkoły Dokształcającej im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY
Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Gen. K. Pułaskiego, Brooklyn, NY
Akademii Języka Polskiego, Manchester, NJ
Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii Matki Boskiej Różańcowej, Passaic, NJ
Polskiej Szkoły Dokształcającej „Ogniwo”, Trenton, NJ
Polskiej Szkoły przy Parafii Św. Jadwigi, Trenton, NJ

Specjalne wyróżnienie od Konsul Generalnej RP Ewy Juńczyk-Ziomeckiej oraz nagrodę 500 dolarów,
za scenariusz lekcji multimedialnej „Jan Karski i jego niedokończona misja”, otrzymała Teresa Osadnik, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, New Jersey.

Teresa Osadnik, dyrektor Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ, odbiera wyróżnienie z rąk Ewy Wierzyńskiej z Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Danuta Świątek: Jakie znaczenie ma dla pani wyróżnienie pracy?

Teresa Osadnik: Wyróżnienie pani konsul ma dla mnie bardzo duże znaczenie. Pani konsul wie o Janie Karskim wszystko, potrafi pięknie opowiadać o polskim tajnym kurierze. Zna działalność Jana Karskiego ‘od podszewki’. Spotkała się z Karskim osobiście parę razy. Jest zafascynowana jego sylwetką.
Dlatego otrzymanie nagrody od takiej osoby, świadczy, że moja ciężka praca włożona w przygotowanie lekcji, mającej na celu przybliżenie postaci Karskiego młodemu pokoleniu, została doceniona przez fachowca.

Danuta Świątek: Dlaczego pana wzięła udział w konkursie?

Teresa Osadnik: Nieczęsto zdarza się, że są konkursy organizowane dla nauczycieli. Gdy tylko dowiaduję się, że są konkursy dla dzieci, namawiam je do wzięcia udziału. Jakbym mogła, ja, która popycha uczniów do wielu konkursów, sama nie przystąpić do zmagań konkursowych?

Danuta Świątek: Jak rodził się pomysł na lekcję multimedialną?

Teresa Osadnik: Temat był bardzo trudny: Jan Karski – niedokończona misja. Dla moich uczniów czasy II wojny światowej są bardzo odległymi czasami. Oni są z pokolenia, które używa na codzień komputery, telefonów komórkowych, ipody i ipady. Temat “siedział” mi w głowie przez kilka dni. Aż w końcu wpadłam na pomysł, by przedstawić lekcję w formie zgaduj zgaduli, czyli jeopardy, popularnej gry telewizyjnej. No i zaczęło się żmudne przygotowanie.

Najpierw dużo czytałam o Karskim. Chciałam wybrać i sprawdzić pewne fakty z jego życia. Szperałam
w internecie. Wybrałam się do lokalnej miejskiej biblioteki i znalazłam aż 3 książki na jego temat. Przeczytałam po angielsku również „Tajne państwo” Karskiego. Materiał podzieliłam na 5 części: Ławki Karskiego, Lata młodzieńcze, Lata wojenne, Praca i Nagrody.

Danuta Świątek: Jak przebiega taka lekcja multimedialna?

Teresa Osadnik: Przychodzą na nią uczniowie, którzy na wcześniejszych lekcjach poznali postać Karskiego, a teraz podsumowują zdobytą wiedzę. Zaczynam od pokazania filmu, wyprodukowanego przez Disneya, który nosi tytuł „Messenger from Hell”, który można oglądać w internecie na stronie http://dep.disney.go.com/theyspokeout Po jego zakonczeniu uczniowie dzielą się uwagami. A potem już czas na konkurs.

Uczniów dzielę na dwie grupy. Na ekranie widać prezentację w PowerPoint, w module; pokaz slajdów
z pytaniami i odpowiedziami. Wygrywają ci, którzy mają najwięcej poprawnych odpowiedzi. A do domu dodatkowo zadanie pisemne, by rozwinąć myśl „Niedokończona misja Jana Karskiego…- czy można tę misję dokończyć?”.

Danuta Świątek: Czy nauczyciele z innych szkół mogą zwrócić się do pani o dokładny scenariusz lekcji o Karskim?

Teresa Osadnik: Organizator konkursu zapewnił, że prace będą umieszczone na portalu Centrali Polskich Szkół Dokształcających http://centralapolskichszkol.org Z wielką przyjemnością udostępnię scenariusz
i podzielę się uwagami z nauczycielami. Proszę do mnie pisać na adres: tomosa@aol.com.

Danuta Świątek: Wiem, że nie miała pani szczęścia, by spotkać Jana Karskiego, ale, gdyby żył i teraz zobaczył pani pracę, to na pewno usłyszałaby pani słowa uznania z jego ust. Gratuluję i dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *