“Autorski przegląd książek dla dzieci Małgosi Berwid”

Podobno każdy człowiek ma jakieś ukryte moce.
I nie myślę o robieniu… czary mary i bęc! Wiem, że na pewno taką mocą w nas jest dobroć, przyjazne spojrzenie na drugiego człowieka, wtedy świat staje się bardziej uśmiechnięty, radosny, kolorowy. Ten wewnętrzny uśmiech
to najlepsza moc.

Ale gdyby taka moc była bardziej sprawcza,
to zamknęłabym oczy jak pewna stara czarownica Czarosława i zmieniłabym się w małą dziewczynkę. Ciekawe, jakby to było cofnąć się o wiele lat? Teraz na pewno doceniłabym wszystko to,
co kiedyś wydawało mi się niepotrzebne, albo na co kręciłam nosem, jako dziecko.

Wpadła mi w ręce urocza książeczka, w której stara czarownica Czarosława zmienia się w małą dziewczynkę Czarusię. Czarusia odwiedza przedszkole i zaprzyjażnia się z dziećmi… ale stop! Nie mogę wszystkiego opowiedzieć. Najważniejsze, że „CZARUSIA” jest to pełna ciepła i humoru bajka, którą napisała bardzo wdzięcznie pani Maria Ewa Letki, a rysunki zrobiła Beata Zdęba. Wszystko to razem, jak zwykle, ślicznie wydało wydawnictwo „BAJKA”. Przy takiej lekturze bawi się świetnie dziecko i dorosły. Przyznaję, bardzo spodobała mi się gadająca chata, mogłabym taką mieć, byłoby po prostu bajkowo!

No cóż, moje mieszkanko nie rozmawia ze mną, ale w jego zakamarkach co krok znajduję ciekawą książkę. I teraz błądząc myślami po czasach dzieciństwa, przypomniałam sobie pierwsze przyjaźnie, sympatie. A patrząc na buzię chłopca zerkającego na mnie nieśmiało z okładki książki pomyślałam,
że jednak jako mała dziewczynka miałam różne dziwne pomysły, ale nie wpadłoby mi do głowy, żeby
za całusa w policzek zażądać w prezencie księżyc, taki prawdziwy z nieba. A jednak Nereida wystawiła Fonsito na ciężką próbę, z której dzielny chłopiec wyszedł zwycięsko bo… umiał myśleć i umiał patrzeć.

“Fonsito i księżyc” to piękna historia o okazywaniu miłości. Ukryta w opowiadaniu metafora zachwyca i wzrusza.
Mario Vargas Liosa, wrażliwy obserwator, pisarz, który musi z bliska doświadczyć tego, o czym pisze, napisał książkę dla dzieci.
Autor odpowiadając na moje pytania, powiedział o wiele więcej, niż oczekiwałam i potwierdził moje spostrzeżenia o nim samym. “Fonsito i księżyc” Mario Vargasa Liosa, w przekładzie Marzeny Chrobak, ilustracjami Katarzyny Borkowskiej, wydawnictwa ZNAK, to druga książka, która jest wspomnieniem, zatrzymaniem chwili z dzieciństwa, a dla czytelnika podpowiedzią, że nie ma rzeczy niemożliwych, bo okazuje się, że ukochanej osobie możemy podarować nawet księżyc.

Z radością w duszy pomaszerowałam do kuchni i zobaczyłam słoik marchewki z groszkiem. Zaraz, zaraz, nie dalej jak wczoraj czytałam książkę o takim tytule. “Marchewka z groszkiem”, wydawnictwo CZERWONY KONIK, tekst i ilustracje Aleksandra Woldańska-Płocińska. Czytając książkę nieźle się bawiłam, bo to wesoła, dowcipnie napisana historia. Wzbudza także refleksje, ta pouczająca historia warzywno – jarzynowa. Występują w niej nie tylko bohaterowie polskich grządek, lecz także piękne dorodne, świecące w nocy, importowane kuzynostwo – mieszkające w szklanych domach z klimatyzacją i prysznicem. A polska marchewka i groszek wolą spać w ziemi, bo jak to powiedział ogórek: “…warzywom nie służą dalekie podróże
i dobrze się czują tam, skąd pochodzą.”

No tak, ale teraz ja mam dylemat, bo skąd mam wiedzieć, czy ta marchewka z groszkiem w słoiku to jest nasza krajowa, czy importowana? Krajowa, byłaby zdrowsza, ale po importowanej to zaoszczędzę na rachunkach za energię elektryczną. Trudny wybór… Uśmiechając się pod nosem, odłożyłam słoiczek na jedną półkę, a książkę, którą szczerze polecam, na drugą.

I tym warzywnym akcentem pożegnam się z Państwem.

Małgosia J.Berwid

Omawiane książki:
1. Mario Vargas Liosa “Fonsito i księżyc”, wydawnictwo ZNAKemotikon, ilustracje Katarzyna Borkowska, przekład Marzena Chrobak.
2. Maria Ewa Letki “Czarusia”, wydawnictwo BAJKA, ilustracje Beata Zdęba.
3. Aleksandra Woldańska-Płocińska “Marchewka z groszkiem”, wydawnictwo CZERWONY KONIK.