DPS

” W zgodzie z chińską tradycją”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Zaczął się rok 4709 albo 4710, według chińskiej tradycji. Naukowcy mają różne teorie na ten temat.

Nowy Rok Chiński ma dla mnie personalne skojarzenia. Gdy myślę o nim, widzę twarz amerykańskiej koleżanki, z niebieskimi oczami i blond włosami, która przywiozła swoją córkę z Chin.

– Podczas adopcji napisałam oświadczenie, że dziecko wychowam w poszanowaniu jej chińskich korzeni – wspomina koleżanka.

Dotrzymuje słowa. Co roku urządza celebracje w klasie córki, do której chodzi Kimberly.
Przynosi chińskie pierogi, czekoladki zapakowane w czerwony papier, pomarańcze. Opowiada o podróży do Chin, by odebrać córkę z domu dziecka. Łączy dwa ważne elementy; wiedzę o adopcji i chińskiej kulturze.

Chiński Nowy Rok wcale nie musi ograniczać się do chińskiej potrawy na stole. W klasie naszej córki,
czyli trzeciej, odbywają się liczne lekcje o Chinach. W programie nauczania jest obszerny materiał na temat tego kraju. Zapraszani są rodzice, którzy byli w Chinach, by opowiedzieli o swoich doświadczeniach.
Nauczyciel czyta na głos chińskie bajki. Dzieci przygotowują przedstawienie na bazie chińskiej książki.

Nie, wcale nie ma wielu uczniów, którzy pochodzą z rodzin chińskich. W klasie jest tylko ta jedna dziewczynka, córka koleżanki.

Czy będzie mowa o Europie w programie nauczania? Szykują sie lekcje o Rosji. Na razie o Polsce i innych krajach cisza. Ale może namówię nauczyciela na polskie dygresje. W końcu jesteśmy ważnym sąsiadem Rosji.

A póki co, Happy Chinese New Year!

Danusia Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *