“Ritalin nie pomoże?”

– Już dłużej nie wytrzymam z naszym pediatrą! Do jakiego lekarza chodzą twoje córki? – usłyszałam głos znajomej mamy w słuchawce.
– Co się stało?
– Chciałam, żeby lekarz przepisał Ritalin córce, a on mówi, że nie wierzy w ADHD. Jak ma więc leczyć moje dziecko?

7-letnia córka znajomej nie może usiedzieć w ławce. Ma problemy z uważaniem na lekcji.
Nic dziwnego, że słabo czyta. Przeszkadza dzieciom, które siedzą z nią przy stole.
Wiem o tym, bo Natalie chodzi z nią do jednej klasy.

Ritalin, lekarstwo na poprawę koncentracji, jest metodą pomocy, której używa 3 miliony dzieci w USA.
Znajoma nie jest więc jedyną osobą, która szuka ratunku w tabletkach dla córki.
Lekarz, na ktorego denerwuje się znajoma, praktykuje bardziej medycynę naturalną niż tradycyjną. Proponuje 7-latce ograniczyć słodycze i oglądanie TV oraz zabawy na komputerze.

– To za mało – żali się znajoma.

Znajoma jest kobietą wykształconą. Boleje nad słabymi wynikami córki w nauce. Martwi się o nią.
Chce jej pomóc. Ale czy Ritalin pomoże?

– Pomoże – mówi znajoma. – Moja siostra ma ADHD i wiem na jej przykładzie, że lekarstwo działa.
– Pomoże na krótką metę – twierdzi L. Alan Sroufe, psycholog z 40-letnim doświadczeniem, którego wypowiedź opublikował The New York Times w miniony weekend.

Ale zdaniem psychologa, Ritalin i podobnie działające lekarstwa, nie pomagają na dłuższą metę.
Na dodatek mogą mieć poważne skutki uboczne; jak np. zatrzymanie wzrostu u dziecka.

Psycholog uważa, że jeśli społeczeństwo będzie tak licznie korzystać z lekarstw, to zamknie sobie drogą do rozwoju badań nad przyczynami ADHD.

Bolesne słowa psychologa dla tych rodziców, którzy szukają różnych sposobów, by pomóc dziecku
w szkole. Nie dziwię się, że znajoma chce podać córce Ritalin. Na szczęście moje córki nie mają problemów z koncentracją i nie muszę dokonywać wyborów.

Każdy przypadek ADHD jest inny. Czasem nie trzeba podać lekarstwa, by pomóc dziecku.
Wierzę, że każdy rodzic zastanowi się zanim wykupi Ritalin w aptece i wybierze najlepszą opcję dla swojej pociechy.

Danusia Świątek