“Ameryka oddala się od Europy”

– Każdego roku Ameryka oddala się od Europy w tempie podobnym do rośnięcia paznokci u człowieka – mówi Heather, sejsmolog podczas wykładu otwartego na Columbia University.

Już przecież i tak daleko do Polski!

Heather jest młodym naukowcem, który potrafi obrazowo opowiadać o trzęsieniu ziemi.

Gdyby moje córki mogły jej posłuchać! A może da się namówić na mały wykład w klasie Kimberly i Natalie? Marzę, słuchając naukowca.

Gdy wykład dla dorosłych kończy się i zaczyna przyjęcie, podchodzę do Heather.

– Czy dałabyś się namówić na wystąpienie w naszej szkole publicznej? Społecznie? – pytam z nadzieją
w sercu.
– Dlaczego nie? Która klasa?

Po 3 trzech tygodniach od spotkania na Columbii, Heather pojawia się w klasie Natalie.

Z mapami dna oceanów, deską, cegłą i sznurkami.

7-letnie dzieci robią eksperymenty i badają, czy można dokładnie przewidzieć trzęsienie ziemi i jego moc. Proste badanie polegające na naciąganiu cegły na sznurku i sprężynie, pokazało, że z trzęsieniem ziemi jest jak prawie w loterii.

– Kto z was przeżył trzęsienie ziemi? – pyta Heather.

Niemal wszystkie ręce podnoszą się.

– Tak, mieliśmy trzęsienie ziemi w sierpniu ubiegłego roku. Będą następne. Najlepiej wejść pod stół, gdy jest trzęsienie – radzi.

Dzieci połykają każde słowo Heather. Godzina zegarowa mija jak z bicia strzelił.

Cieszę się, że nauczycielka Natalie jest otwarta na pomysły rodziców i nie trzyma się sztywno programu nauczania.

Gdy piszę te słowa, trzy ptaki z pomarańczowymi piórami na brzuchu (nie znam ich gatunku), pukają do okna mojego pokoju. A właściwie próbują wedrzeć się do środka. Uderzają całym ciałem o szyby.

Upierają się, chociaż nie mają szansy. A może mają? Może otworzę okno?

Z ludźmi jest podobnie, tylko szaleńcy zmieniają świat.

Danusia Świątek