“Okiem polskiej nauczycielki w Anglii: Autyzm ma wiele twarzy”

Joanna Laszczyk

Joanna Laszczyk pracuje jako nauczyciel w szkole dla dzieci autystycznych w Hertfordshire. Konto Joanny na Facebooku ma opis: Jestem nauczycielką dzieci autystycznych w Anglii i kocham moją pracę! Z wykształcenia jest polonistką, skończyła również studia w zakresie reklamy, a w Anglii ukończyła podyplomowe studia z autyzmu na Kingston University. W ubiegłym roku weszła na Kilimandżaro zbierając pieniądze dla szkoły, w której pracuje. Jakby tego było mało właśnie zapisała się na kurs robienia filmów dokumentalnych, a w międzyczasie przeszła operację kręgosłupa.

– – –

Czy wyobrażacie sobie jakby to było, gdyby najmniejsze dźwięki takie, jak skrzypnięcie drzwi lub mrugnięcie powieki sprawiało nam ból? A może, jak zdania wypowiadane przez ludzi zlewałyby się tworząc niezrozumiały szum, a Wy nie rozumielibyście o co chodzi
i co od Was jest oczekiwane? Takie doświadczenia na pewno byłyby co najmniej frustrujące. Na co dzień nie zastanawiamy się nad naszą percepcją i przyjmujemy nasze postrzeganie świata jako coś naturalnego, coś co po prostu jest. Jednakże nie wszyscy postrzegamy świat w tych samych barwach. Świat autystycznych dzieci
i dorosłych może mieć właśnie dużo więcej różnych odcieni.

Kiedy przyjechałam do Anglii nie miałam pojęcia, czym jest autyzm. Posiadałam dyplom nauczyciela języka polskiego i to wszystko. Pierwsze zetknięcie z autyzmem w szkole, w której dostałam pracę jako najpierw asystent nauczyciela, a później nauczyciel było zaskakujące, jeśli by nie powiedzieć lekko szokujące. To była droga, na której ciągle byłam zaskakiwana i uczyłam się od nowa, zresztą do tej pory uczę się każdego dnia. Charakterystyczne jest to, że szkoła ta przyjmuje tylko wyłącznie dzieci
z autyzmem, czyli nie jest to szkoła specjalna dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

Autyzm ma wiele twarzy. Jako sam termin autyzm został zdefiniowany stosunkowo niedawno.
Mówiąc w skrócie podstawowym mianownikiem dla osób z autyzmem są kłopoty z komunikacją, wyobraźnią i z budowaniem relacji międzyludzkich. Jest to jednak bardzo ogólne zdefiniowanie autyzmu, ponieważ osoby autystyczne napotykają na dużo więcej trudności, jak na przykład nadwrażliwość na dźwięki, światło, kolory lub niedowrażliwości albo inne problemy sensoryczne, jak na przykład nadwrażliwość na dotyk, lub nietolerancja pewnych rzeczy dookoła nas, np. szorstkiej gąbki lub śliskiego celofanu.

Autyzmu wyleczyć się dziś jeszcze nie da, ale przy pomocy pewnych strategii w wielu przypadkach jesteśmy w stanie nauczyć dzieci pewnych społecznie akceptowanych zachowań, poprawić ich jakość życia, pokazać im jak mogą komunikować własne potrzeby, nawet jeśli nie używają do tego instrumentu, jakim jest głos. Jedne dzieci robią postępy szybciej, inne wolniej, ale najważniejsze jest, aby miały one szanse od najmłodszych lat na odpowiednie nauczanie i interwencje.

Czasem słyszę od postronnych osób, że one nie mogłyby wykonywać takiej pracy, że to pewno ciężko, że smutno, że depresyjnie. Po pierwsze ja swoją pracę lubię, mam dużo satysfakcji, szczególnie jeśli widzę efekty swojej pracy, czyli jeśli dzieci robią postępy. Po drugie, o czym często zapominamy, niektóre z dzieci autystycznych mają niesamowite poczucie humoru. Zdarza się, że w klasie dzieci, ja i moje asystentki śmiejemy się w głos.

O dzieciach autystycznych mówi się, że są zamknięte w sobie, mają problemy z wyrażaniem uczuć itd. Dla mnie największą nagrodą było, kiedy jedna z dziewczynek po wakacjach znalazła mnie na korytarzu, podeszła i powiedziała: tęskniłam za tobą, lubię Cię, kocham Cię. Łza zakręciła mi się w oku.

Moim marzeniem byłoby otworzenie przedszkola, a później może i szkoły w Polsce przeznaczonej
i sprofilowanej pod kątem dzieci autystycznych. Może pewnego dnia…

Dla wszystkich zainteresowanych dowiedzeniem się więcej na temat autyzmu polecam stronę http://www.autism.org.uk/ .

Joanna Laszczyk
źródło: www.mumsfromlondon.com

One Response to “Okiem polskiej nauczycielki w Anglii: Autyzm ma wiele twarzy”

1. Ewa Krawczyk July 5, 2012 at 5:09 am

Bardzo ciekawy artykuł, może chciałabyś wymienić doświadczenia z nauczycielami szkół specjalnych dla dzieci/ uczniów z autyzmem.
    Założyłem dwie takie szkoły w Warszawie.

Liczba dzieci z autyzmem i jego spektrum w Polsce gwałtownie rośnie. Czy w Angli też?

Warto wymienić doświadczenia.

Otwieram teraz specjalistyczną stronę, dla rodziców i nauczycieli dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Może na początek napisz, co musiałaś zrobić aby stać się nauczycielem dziecka z autyzmem, napisz coś o programie studiów, w Polsce mamy wiele do zrobienia w tej sprawie.
    Miłego dnia
    Ewa Krawczyk