DPS

“Spotkania nauczycieli polonijnych są wspaniałą ideą!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Wanda J. Vujisić i Teresa Medojević na zjeździe w Ostródzie.

Już po raz drugi byłam uczestnikiem Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie wraz z moją koleżanką Teresą Medojević, redaktorem czasopisma „Głos Polonii”. Muszę stwierdzić, że jesteśmy zachwycone wspaniałą organizacją ze strony organizatorów Zjazdu, a szczególnie ze strony pana Dariusza P. Bonisławskiego, dzięki któremu się tu znalazłyśmy. Bardzo serdecznie dziękujemy panu za zaproszenie na Zjazd.

To, co towarzyszyło nam podczas czterodniowego Zjazdu nie można opisać w kilku zdaniach.
Obie uświadomiłyśmy sobie, jak ważną wśród nauczycieli polonijnych stała się idea spotkań, wymiany doświadczeń i dokształcania. Ta idea spotkań cieszy się coraz większym powodzeniem i uznaniem wsród nauczycieli polonijnych na całym świecie, a świadczyły o tym wypełnione po brzegi sale wykładowe
w Zamku w Ostródzie, w czasie obrad.

Szczególnie zainteresowała nas prezentacja wybranego w tym roku środowiska polonijnego, przedstawiona przez Kongres Polonii Amerykańskiej. Przybliżono nam, choćby w krótkich zarysach, działalność środowisk polonijnych w USA, ich osiągnięcia, sukcesy, a także i problemy, z jakimi spotyka się społeczność polska zamieszkująca Stany Zjednoczone.

Zjazd, oprócz wspaniałych wykładów i warsztatów metodycznych oferował nam, jego uczestnikom, wiele możliwości do rozmowy na różne interesujące nas tematy oraz dał szansę wymiany doświadczeń
w pracy z dziećmi. A wyniesione ze Zjazdu doświadczenia postaram się w pełni wykorzystać w bezpośredniej pracy z dziećmi, na III Kursie języka polskiego w r.szk. 2012/2013 w Czarnogórze.

Wanda J. Vujisić z innymi uczestniczkami zjazdu w Ostródzie.

Jesteśmy małą Polonią na Bałkanach, prężną i dbającą o pielęgnowanie języka polskiego, polskiej kultury
i tradycji w kraju naszego zamieszkania, ale także jak i inne wielkie skupiska Polaków na całym świecie mamy duchową potrzebę łączności z ojczyzną, z rodzimym językiem, z chęcią kształcenia potomstwa w kulturze ojców i języku polskim.

A to umożliwiają nam tego typu Zjazdy, bo po ich zakończeniu wyjeżdżamy wzbogaceni o nową wiedzę, praktyczne umiejętności i z zadowoleniem stwierdzamy, że znaleźliśmy coś interesującego dla siebie.

Jeszcze raz dziękujemy, za to z całego serca organizatorom!

Wanda J. Vujisić,
Prezes Stowarzyszenia Polaków w Czarnogórze,
uczestnik Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie 2012

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *