“Obrazki z basenu”

Porządny basen z czystą wodą, bez tłoku i z ratownikami, którzy uważają na to, co dzieje się w wodzie, jest na wagę złota w czasie upałów w metropolii nowojorskiej.

Postanawiamy znaleźć ‘swój’ basen w okolicy.

Docieramy do basenu w Rockland Lake State Park. Godz. 11.00. Sobota. Kolejka wije się na placu przed wejściem. Czekamy pół godziny, żeby zapłacić w okienku ($2 dorośli i $1 dzieci). Niska cena przyciąga mieszkańców Bronxu, którzy przyjeżdżają licznymi rodzinami. Niektórzy z nich wychodzą tylko z aut na parkingu i ustawiają grille, niedaleko basenu. Ucztują przy głośnej muzyce. Zapach przygotowywanych hamburgerów, hot dogów i kurzego mięsa unosi się w powietrzu.

– Ten basen powinien być tylko dla okolicznych mieszkańców – słyszę poirytowane głosy w kolejce.

Wreszcie woda. Czysta, ale za to ledwo można w niej ruszać rękoma i nogami.
Basen pełen ciał różnych rozmiarów.

– Nie chcemy tutaj pływać – mówią obie rozczarowane córki.

Czuję to samo.

Druga próba. Tym razem do basenu Germonds w West Nyack.

Wejście kosztuje $11 od dorosłej osoby, dzieci płacą $9. Cena jest jak sito, które przesiewa ludzi zainteresowanych pływaniem. Przy basenie gwarno, ale w wodzie dosyć miejsca na pływanie w różnych kierunkach. Obok mniejszy basen ze zjeżdżalnią i trampoliną. Osobny basen dla dzieci. Kimberly i Natalie, po 3 godzinach w wodzie marzą o jedzeniu.

– Przyjemna woda! Głęboko! Wesoło! – wołają obie córki.

Przydałyby się drzewa i krzaki przy basenie, żeby dać trochę cienia.

Można wyleczyć się z kompleksów, przyglądając się ciałom, pokrytym fałdami tłuszczu i spacerującym przy basenie. Ale najważniejsze, żeby czuć się dobrze we własnej skórze.

Przy basenie i w basenie matki, ojcowie i nianie. Okazja do rozmów.

Po kilku wizytach w Germonds, niektóre twarze stają się nam znajome.

Zapach używanych środków przeciwsłonecznych i spraw, którymi żyją miesza się w powietrzu.

Szykują się wesela, rozwody, wyjazdy…

Znalazłyśmy ‘nasz’ basen.

Danusia Świątek