“Parentizm czyli uprzedzenie wobec ojców”

Znamy znaczenie pojęć: rasizm, szowinizm, czy seksizm.

Ale czy wielu z nas słyszało o parentizmie? (W wersji angielskiej: parentism).

Chodzi tu o pojęcie na uprzedzenie wobec ojców.

Magazyn „Parenting” przeprowadził badanie na ten temat wśród ojców.

Okazało się, że 82 procent z nich uważa, iż istnieje w społeczeństwie uprzedzenie wobec ojców, że matki postrzegane są jako lepsze od nich i mają lepsze predyspozycje do bycia rodzicem. Mowa tu o ojcach, którzy mają pociechy w wieku od 0-2 lat.

Podobnego zdania jest 63 procent badanych ojców, którzy mają dzieci w wieku do 12 lat.

A co na to mój mąż, ojciec Kimberly i Natalie?

– Oczywiście, że jest uprzedzenie wobec ojców! – twierdzi. – Społeczeństwo widzi tylko matkę, która zmienia pieluchy dziecku. Często ojciec jeździ po pieluchy do sklepu. A kto wieczorami wozi małe, płaczące dzieci w samochodzie, żeby zasnęły? Ojcowie! Ale ich nie widać na ulicy.

Na obrażonych ojców, których nie doceniamy, patrzę bardzo pozytywnie.

Jeśli mówią o tym, to znaczy, że coraz bardziej angażują się w wychowanie dzieci i chcą być doceniani przez innych, nie tylko przez żonę czy partnerkę.

Czasy, gdy ojciec mówił do dziecka, które przyszło do niego z jakimś pytaniem; „Idź zapytaj o to mamę” – zdecydowanie przeszły do historii. Teraz wielu ojców znajduje czas i ochotę na odpowiedź.

Widzę to nie tylko we własnym domu.

Danusia Świątek